Zona Bitkisel Tedavi

tarafından
316

Halk dilinde gece yanığı ve kuşak adlarıyla anılan zona, suçiçeğine neden olan varicella zoster virüsünün oluşturduğu sinir iltihabıdır. Suçiçeği ilerleyen yaşlarda zona olarak kendini tekrar edebilir. Suçiçeği hastalığı sonrasında vücutta uykuya geçen enfeksiyon bazı faktörlerin tetiklemesiyle zona halini alabilir. Vücudumuzun bağışıklığının düştüğü zamanları fırsat bilen zona, stres ve depresyon halinde de hızlıca kendini gösterir. Zonanın 4 çeşidi vardır. Oral, oftalmi, otik ve kranial. Zonanın görülme yaşı daha çok 50 yaş ve üzeridir. Her yaşta da görülebilir. Zona kendini en çok deride kabartılar, aşırı kaşıntı, cilt döküntüsü ve şiddetli ağrı şeklinde gösterir. Zona genellikle sol ya da sağ tarafta olmak üzere, vücudun sadece bir tarafında görülür. Cilt üzerinde küçük kabarcıklar halinde başlayan zona, hastalığın 3. gününde bu kabarcıkların en çok olduğu haline gelir. Daha sonra bu kabarcıklar patlayıp kabuk tutmaya başlarlar, 2 veya 3 hafta ardından iyileşme görülmeye başlar. Hastalık süresince ateş yükselmesi ve nadiren lenf bezlerinde şişkinlik görülebilir. Zona hastalığı geçtikten epey bir süre sonra, bölgede yer alan sinirlerde ağrı görülebilir. Hastalık süresince oluşan ağrı bazen o kadar şiddetlidir ki ağrı kesiciler işe yaramaz ve hatta hasta uyku uyuyamaz.

Zonaya neden olan bağışıklık sisteminin zayıflama nedenleri şunlardır;

-Yaşlılık

-Kanser ve tedavisi

-Düzensiz ve yetersiz beslenme

-Kullanılan bazı ilaçlar

-AIDS, zatürre gibi büyük enfeksiyonlar

-Romatizma hastalıkları

Zonanın tedavisi ilaç ile mümkündür. Bunun yanı sıra vücudun güçlenmesi için ek besinler ve özellikle B vitamini alımı çok önemlidir. Zona hastaları en çok ağrı kesicileri kullanmaktadır. Zonalı bölgeye buz ile soğuk tampon yapmak ağrıyı azaltacağı gibi, akupunktur tedavide hastalığı geriletmektedir. Zona hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır, özellikle bağışıklık sistemi düşük ve suçiçeği geçirmemiş kişilere kolaylıkla bulaşabilir.

***Zona Bitkisel Tedavi***

Sarımsak Tedavisi

5 diş sarımsağı iyice eserek zonalı bölgeye sürerek 5 dakika bekletiyoruz. Ilık su ile duruluyoruz.

Elma Sirkesi Tedavisi

1 kap içerisine eşit miktarlarda su ve elma sirkesi ekleyelim. Her ikisini iyice karıştırdıktan sonra bir sargı bezi veya temiz bir tülbent yardımıyla hastalıklı olan bölgeye tampon şeklinde uygulayabiliriz. Haftada 3 veya 4 kez tekrar edebiliriz.

Lahana Kürü

Birkaç adet beyaz lahana yaprağı 3 bardak su içerisinde, 5-6 dakika kadar kaynatılır. Ilıyan lahana suyunu süzüyoruz, gün içerisinde lahana suyunu tüketiyoruz. Bu kürü 1 hafta süresince uygulayabiliriz.