Zeytinyağı

tarafından
434

Tahmini olarak 5000 yıldır varlığı bilinen ve ülkemizde yüksek miktarda yetiştirilen zeytin ağacı meyvesi olan zeytinden elde edilen yağa zeytinyağı denilir. Çeşitli yöntemler kullanılarak elde edilen zeytinyağı; mutfaklarımızda kullanıldığı gibi, kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Zeytinyağı içeriğindeki A, C, K ve E vitaminleri, sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir ile sağlık açısından çok faydalıdır. Bu sebeple, günümüzde ayçiçek ve çiçekyağı yerine mutfaklarımızda zeytinyağı yerini almaya başlamıştır. Zeytinyağlarını cam şişelerde, güneş ışığı almayacak şekilde oda sıcaklığında muhafaza etmeliyiz.

Zeytinyağının Faydaları

-Zeytinyağı tüketimi sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı engeller. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve basur oluşumunu engeller.

-Zeytinyağı diyabete iyi gelir, bunu da vücutta kan şekeri seviyesini düşürerek yapar.

-Zeytinyağı kan basıncını dengeler ve sağlıklı seviyede tutar.

-Zeytinyağı kolesterol dengelerini korur, iyi kolesterole katkı sağlar.

-Zeytinyağı meme kanserine yakalanma riskini düşürür.

-Zeytinyağı alzheimer hastalığından korur. Beyin gelişimini destekler ve zihinsel sağlığımızı korur.

-Zeytinyağı güçlü antioksidan özelliği ile vücudumuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar, özellikle karaciğerin temizlenmesinde ve karaciğer sağlığının korunmasında etkilidir.

-Zeytinyağı kalsiyum emilimini kolaylaştırır, kemiklere esneklik verir ve kırılma riskini azaltır, kemiklerin sağlığını korur. Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.

-Zeytinyağı sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, hazımsızlığı giderir ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Böylece kilo verilmede yardımcı rol oynar.

-Zeytinyağı emziren annelerde meme ucu çatlaklarının iyileşmesini sağlar.

-Zeytinyağı tüketimi stres ve depresyona karşı iyi gelir. Fiziki sağlımızı olduğu gibi ruhsal sağlığımızı da korumada yardımcıdır.

-Zeytinyağı cilt sağlığımızı korur. Kuru ve cansız görünümlü ciltlerde düzelme sağlar. Diz ve dirseklerde oluşan sertlikleri giderir. Ciltteki akne, kızarıklık izlerini giderir. Yaşlanma izleri olarak adlandırılan kırışıklıkların giderilmesinde de rol oynar. Birçok yağı seyreltmek amacıyla da zeytinyağı kullanılır. Ciltteki yara ve yanık izlerini giderir. Hamilelik ve kilo alıp verme sebepleriyle oluşan cilt çatlaklarına iyi gelir.

-Zeytinyağı saçlar içinde oldukça faydalıdır. Kuru saçları yumuşatır, dalgalı ve kıvırcık saçları yatıştırır ve düzgün ekil almasını sağlar. Saç dökülmesi ve kepek sorununu önler.

-Zeytin ağacının yaprakları idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür.

-Zeytinyağı el ve ayak bakımı ve güçsüz tırnaklar içinde oldukça yararlıdır.

-Zeytinyağı kolon kanseri ve meme kanserine karşı koruyucudur.