Yeşil Çay

tarafından
34

Yeşil çay, genellikle ekvator çevresinde üretilen ve Çin, hindistan başta olmak üzere birçok ülkede tüketilen çaydır. Yeşil çay yaprakları toplanır toplanmaz hızla kurutularak içime hazır hale geldiği, fazla işlem görmediği için antioksidan açısından zengindir. Sağlıklı içecekler arasında yer alan yeşil çay içeriğinde; theanine, tirosin, denin, lösin, teobromin, ksantin, teofilin, sukroz, fruktoz karbonhidratları, klorofil pigmentleri, ayrıca B1, B2,B3, A, C ve E vitaminlerini içerir. Zihin ve vücut için çok faydalı besin ve antioksidanları içeren yeşil çayın vücuda birçok yararı vardır.

Yeşil Çayın Faydaları

-Çok güçlü bir antioksidandır.

-Yeşil çay tüketen kişilerin şeker hastalığına yakalanma olasılıkları yarı yarıya düşmektedir.

-Düzenli yeşil çay tüketen kişileri felç geçirme riski azalır.

-Düzenli yeşil çay tüketiminde cilt üzerinde oluşan kepek ve sedef gibi deri hastalıkları azalır.

-Yeşil çay tüketimi karaciğere fayda sağlar.

-Yeşil çay ağız ve diş sağlığı açısından da yararlıdır. Ağız içerisinde oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar, böylece ağız kokusu ve diş çürümelerini engeller.

-Yeşil çay tüketimi beyin fonksiyonlarının gelişmesi ve korunmasında önemlidir. İleri yaşlarda kendini gösteren alzheimer ve parkinsona karşı koruyucudur. Bunamayı engeller.

-Yeşil çay fiziksel perfprmansı arttırır, metabolizmayı hızlandırır. Bunların sonucunda yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi destekler. Özellikle karın ve bel çevresindeki yağların yakılmasında etkilidir. Obeziteyle mücadele eder.

-Yeşil çay içeriğindeki polifenoller ile kolestrolün emilimini engeller, kötü kolestrolün değerinin düşmesini sağlar. Ayrıca iyi kolestrolün değerinin yükselmesini sağlar.

-Yeşil çay kansere karşı koruyucudur. Antioksidan özelliği ile meme kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri, mide kanseri, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri gibi kanserlere karşı koruma sağlar.

-Yeşil çay içeriğinde bulunan theanine aminoasidi ile rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Bu sayede depresyona yakalanma riskini azaltır.

-Yeşil çay tüketimi ciltte yaşlılık ve kırışıklık görünümünü azaltır. Hücreleri yenileyerek, göz altı morarma ve şişliklerini önler.

-Yeşil çay tüetimi saçları canlandırır, saç dibini nemlendirerek kuruluğu giderir böylece kepek oluşumunu engeller.

-Yeşil çay sindirim sistemini destekler ve korur.

-Yeşil çay birçok alerjiye iyi gelir.

Yeşil Çayın Zararları

-Yeşil çay kafein içerir, bu nedenle kafeinden etkilenen kişilerde uykusuzluk, sinirlilik, mide bulantısı, baş ağrısı yapabilir.

Yeşil Çayı Kimler Kullanmamalı

-Hamileler ve emziren kadınlar

-Yeşil çayı; kemoterapi ilaçları, kalp ritmi düzeneyici ilaçlar, antibiyotikler, kan icelticiler ve doğum kontrol hapları kullanan kişiler doktor kontrolünde tüketmelidirler

-Anemi hastaları

-Yüksek tansiyon hastaları

-Karaciğer ve böbrek hastaları

-Kanama problemi olan kişiler

-Kemik zayıflığı ve erimesi olan kişiler

-Göz tansiyonu olan kişiler

-Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler