Vitiligo Bitkisel Tedavi

tarafından
225

Cilde, deriye rengini veren pigment hücrelerinin vücudun belirli alanlarında yok olduğu cilt hastalığı olarak tanımlanabilir. Beyaz veya beyaza yakın renkli leke görünümünde kendini gösteren vitiligoda bu lekeler farklı sayı ve büyüklükte olabilir. Halk dilinde beyaz leke, ala, ebreş ve baras gibi isimler alır. Vitiligo mukoza zarlarını ve gözü de etkileyebilir. Vitiligonun nedeni kesin olarak bilinmektedir. Aile geçmişinde vitiligo olan bireylerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Vitiligo vücutta yüz, eller, ayaklar, kollarda görüldüğü gibi, gözler, koltuk altı, karın ve ağız çevresinde de görülebilir. Vücudun daha çok güneş gören bölgelerinde görüldüğü söylenebilir. Toplumda görülme olasılığı %2 olan vitiligo bulaşıcı değildir. Hastaya ağrı ya da herhangi bir sıkıntı yaşatmaz. Tek sıkıntı görüntüsünden dolayı hastaya verdiği psikolojik rahatsızlıktır. Cilt hastalıkları uzmanı tarafından vitiligo tanısı koyulur.

Vitiligo (Lökoderm) Tedavisi

Ağızdan alınan ilaçlar, kremler ve ultraviyole ışın bilinen tedavi yöntemleridir. Hastanın kan ve vitamin değerleri tedavi sürecinde takip edilmeli, özellikle B12 Vitamini takviyesi yapılmalıdır. Normal zamanlarda ve özellikle tedavi sonrasında cildi güneş ışınlarından korumak çok önemlidir. Makyaj ile kapatılmasının bir sakıncası yoktur.

**Vitiligo (Lökoderm) Bitkisel Tedaviler**

Elma Sirkesi & Kırmızı Turp Tohumu Kürü

Malzemeler

3 yemek kaşığı kırmızıturp tohumu (50 gr.)

4 veya 5 yemek kaşığı elma sirkesi

Yapılışı ve Uygulanışı

3 yemek kaşığı kırmızıturp tohumunu 4-5 yemek kaşığı elma sirkesiyle karıştırıyoruz. 1 gece beklettikten sonra, ertesi gün hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı vitiligo lekelerinin olduğu yerlere sürüyoruz. Üstü açık bir şekilde 1,5-2 saat bekletiyoruz. Ilık su veya ılık suyla ıslatılmış temiz havlu yardımıyla temizliyoruz. Uygulama yapmadan önce cildimizin temiz ve kuru olması gereklidir. Bu uygulamayı haftada 3 kez tekrarlayabiliriz.

Taze Zencefil & Kil Kürü

Malzemeler

2 adet avuç içi büyüklüğünde taze zencefil

Aynı miktarda kırmızı kil

Klorsuz su

Yapılışı ve Uygulanışı

2 adet taze zencefilin kabuklarını soyarak rendeliyoruz. Rendelenmiş zencefili üzerini geçecek bir miktar klorsuz su ile kaynatıyoruz. 8-9 dakika kaynattığımız zencefili ocaktan alıyoruz, ilk sıcaklığı geçtikten sonra krem kıvamına gelecek şekilde kırmızı kil ekliyoruz. Vitiligo olan bölgelere karışımımızı sürüyoruz.

Yulaf Samanı Kürü

Malzemeler

1 litre klorsuz su

3-4 tutam (150-200 gram) yulaf samanı

Yapılışı ve Uygulanışı

1 litre klorsuz suyumuzu kaynatıyoruz, içerisine yulaf samanlarını atıyoruz. Ağzı kapalı şekilde 3-4 dakika kaynatıyoruz. Karışımımız ılımaya başlayınca, pamuk yardımıyla vitiligolu bölgelere uyguluyoruz.  5 dakika kadar yulaf samanı suyuyla ıslattığımız pamuğu bölgede tutmaya, iyice cilde yedirmeye çalışıyoruz. Lekeler geçinceye kadar uygulamayı haftada 2-3 kez tekrarlayabiliriz. Her uygulamada yulaf samanı kürünü taze olarak yapmalıyız.

Kivi & Arı Poleni İçeceği

1 adet kivi ve 1 yemek kaşığı arı polenini sıvı hale gelene kadar özdeşleştirip, her sabah kahvaltıdan önce içmeliyiz.