Varis Bitkisel Tedavi

tarafından
227

Vücudumuzdaki toplardamarların deri altında şişip kıvrılarak kan toplaması ve görülmesini varis olarak tanımlayabiliriz. Genişleyip büyüyen her damar varis değildir. Varis ilk başlarda sadece görsel olarak rahatsız etse de, ilerleyen zamanlarda şiddetini giderek arttıran ağrılar olarak görülebilir. Varis ileri seviye belirtileri kramplar, şişlikler ve gözle görülür damarların büyümesi ve genişlemesidir. Toplardamarlar da kapakçığın problemli olmasıyla ortaya çıkan damar genişlemesi bacakta pıhtılaşma ve yaralara neden olur. Bu toplardamar kapakçığının bozulması ayakta çalışan, hareketsiz kişilerde, kilolu kişilerde, kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımında, şişman kişilerde, kabızlık yaşayan kişilerde, dar kıyafetler giyen kişilerde ve genetik olarak görülebilir. Varis ayrıca görsel olarak da hastayı rahatsız etmekte ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

Varisin Belirtileri

-Bacaklarda kramplar.

-Kaşıntı.

-Ağrı.

-Bacaklarda uyuşma.

-Şişlik.

-Bacaklarda mor mavi şişkin damar görünümü.

Varisi Nasıl Engelleriz?

-Kilomuz fazla ise zayıflamalıyız.

-Uzun süre ayakta kalmamalı ya da uzun süre oturmamalıyız.

-Kabızlıktan kurtulmalıyız.

-Ortopedik ayakkabı kullanmalı, topuklu ayakkabılardan mümkün olduğunca sakınmalıyız.

-Dar kıyafetler giymemeye özen göstermeliyiz.

-Düzenli egzersiz yapmalıyız.

-Sürekli ayakta kalmamız gereken bir işimiz varsa varis çorabı kullanabiliriz.

-Sıcaktan kaçınmalıyız.

-Sigara içmemeliyiz.

***Varis Bitkisel Tedavi***

Sarımsak Limon ve Zeytinyağı Kürü

Malzemeler

10 diş sarımsak

Yarım çay bardağı zeytinyağı (Soğuk sıkım)

3 adet limon

Yapılışı ve Uygulanışı

10 diş sarımsağı iyice eziyoruz. Üzerine 3 limonun suyunu ve yarım çay bardağı zeytinyağımızı ekleyip karıştırdıktan sonra 1 gece dinlendiriyoruz. Pamuk yardımıyla varisli bölgeye günde 2 kez uyguluyoruz. Uygulamamıza en az 1 ay devam etmemiz gerekmektedir.

Kırmızı Pul Biber Kürü

1 çay kaşığı pul biberi 1 bardak sıcak suya karıştırarak günde 3 kez içiyoruz. Bu uygulamaya 1 veya 2 ay devam etmeliyiz.

Elma Sirkesi Tedavisi

Bir tülbent ya da sargıyı elma sirkesine batırarak varisli bacağımızın etrafına sarıyoruz. Yarım saat bu şekilde vakit geçirdikten sonra bacaklarımızı suyla duruluyoruz. Günlük 1 emek kaşığı elma sirkesini 1 bardak suya karıştırıp içtiğimizde de tedaviyi desteklemiş oluruz. 1 veya 2 ay kadar elma sirkesi tedavisine devam ederseniz olumlu sonuçları göreceksiniz.

Varis Bitkisel Çay

Malzemeler

1 tatlı kaşığı kekik

1 tatlı kaşığı çobançantası otu

1 tatlı kaşığı atkestanesi kabuğu

1 tatlı kaşığı atkuyruğu otu

Yapılışı ve Uygulanışı

Malzeme listesinde yer alan tüm malzemeler 4-5 dakika kadar sıcak suyla demledikten sonra, günlük 2 bardak tüketimini sağladığımızda, varis oluşumunun gözle görülür bir şekilde azaldığını göreceksiniz.