Uçuk Tedavisi

tarafından
257

Uçuk nedeni olarak isterseniz korkuyu gösterin, isterseniz stres ve heyecanı, aslında herpes simpleks virüsünün (HSV) sebep olduğu, daha çok dudak, burun ve yüz bölgesinde, ayrıca tüm vücutta görülebilen içi su dolu kabarcıklı enfeksiyondur. Bu kabarcıklar daha sonra kabuklu yara oluşumuna dönüşebilir. En sıkılıkla görülen dudak uçağından biraz bahsedelim.

Dudak Uçuğu Sebepleri

-Heyecan, stres, şok

-Uykusuz ve yorgun kalınmasıyla vücut direncinin düşmesi

-Aşırı güneşte kalma

-Grip, soğuk algınlığı ve bazı ateşli hastalıklar geçirme

Dudak Uçuğu Tedavisi

Dudak uçuk tedavisinde kremler ve ilaçlardan destek alınır. Uçuk çıktığı andan itibaren 1-2 gün içinde ilaçlar alınmaya başlanılmalıdır. Uçuğun büyüklüğü ve ciddiyeti yüksek ise iğne tedavide verilebilir. Uçukta beslenmede önemlidir. Düşük bağışıklık sisteminden kaynaklı olabileceğinden, vitamin takviyesi yapılmalıdır. Özellikle C ve E vitaminleri önemli rol oynamaktadır.

Uçuğa İyi Gelen Alternatif Yöntemler

-Uçuğa direk aloe vera jeli sürebilirsiniz.

-Uçuğa buz ile kompres yapabilirsiniz.

-Nane yağı da uçuğa iyi gelmektedir. Kulak çöpünü önce ıslatıp, ardından nane yağına batırarak uçuk üzerine uygulayabilirsiniz.

-1 diş sarımsağı ortadan ikiye bölerek uçuğunuzun üzerine sürebilirsiniz.

-Sütte uçuk tedavisinde oldukça faydalıdır. Sütün içerisine batıracağınız pamuğu uçuk geçene kadar uçuk üzerine tatbik edebilirsiniz.

-Uçuk tedavisinde sofra tuzundan da faydalanılır. Islattığınız bir pamuk üzerine bir miktar sofra tuzu dökerek yaranın üzerinde bir süre tutun.

– Uçuğunuzun üzerine 1siyah çay poşeti koyarak hafifçe ovaladığınızda uçuğun ağrısının azalıp, küçüldüğünü, şişliğinin indiğini fark edeceksiniz.

-Anti bakteriyel özelliğinden dolayı misket limonundan birkaç damlayı, gün içerisinde birkaç kez uçuk üzerine damlatmanız yeterli olacaktır.

-Antiviral olan bal ve sirke karışımı da uçukta oldukça etkilidir. Az miktarlarda karıştırdığınız bal ve sirke karışımını bir pamuk yardımıyla uçuğunuzun üzerine uygulayabilirsiniz.

-Isırgan otunu kaynatıp suyunu uçuk üzerine sürmek veya ısırgan otunu iyice ezerek krem kıvamına getirerek uçuğa sürmek etkili olacaktır.

-Yeşil ceviz kabuğunu ezerek uçuk üzerine sürmekte iyi gelecektir.