Su İçmek

tarafından
283

Kanımızın % 83’ünü, vücut yağının %25’ini, kasların %73’ünü ve kemiklerin %22’sini su oluşturmaktadır. Bu yüzden vücut ağırlığımızın 4/3’ü sudur. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu suyu karşılamazsak eğer ilk oluşacak tepki susuzluktur. Diğer belirtiler ise yorgunluk, baş dönmesi, nabız sayısı artışı, ciltte kızarıklıklardır. Çok susuz kaldıysanız, suyu yavaş yavaş tüketmeniz gerekir. Böylece vücutta daha iyi su tutulacaktır.

Az Su Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

-Kalp hastalıkları ve kalp krizi. Vücut susuz kaldığında kan koyulaşır ve pıhtılaşmaya daha yatkın olur. Bu sebepten tansiyon değişimleri, ritim bozukluğu, çarpıntı ve kalp yetmezlikleri görülebilir.

-Günlük yeterli su tüketimi en iyi böbreklerde kendini gösterir. Vücutta atık madde olarak oluşan ürik asit, kreatin, toksikler su ile inceltilip böbreklerden atımı yapılmaktadır. Yeterli su alınmaması durumunda idrarın atım hızı yavaşlayacak, bu maddeler idrar yollar enfeksiyonlarına, böbrek kum ve taşlarına hatta ilerde böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir.

-Cilt sağlığınız için su tüketin. Sağlıklı, canlı, kırışıkların az olduğu bir cilde ulaşmak için günlük yeterli miktarda su tüketmemiz gerekmektedir.

-Obezite. Yeterli ve düzenli su tüketimi metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yemek yerine kalorisiz suyu koyduğumuzda oluşturacağı tokluk hissi ile daha az yemek yememizi sağlayacaktır. 

-Baş ağrısı.

-Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı.

-Kabızlık.

-Süt kesilmesi.

-Saçlarda dökülme, kafa derisinde pullanma kepeklenme.

-Kas krampları.

Gıda almadan günlerce yaşayabildiğimiz halde susuz ancak birkaç gün yaşayabiliriz. Yaşamımız sürdürebilmemiz için en gerekli şey olan suyu günlük olarak ne kadar tüketmeliyiz konusuna gelelim şimdi de. Günlük su tüketimi ihtiyacımızın %20 ‘sini yediğimiz gıdalardan karşılarız. Öncelikle vücut tarafından süzülebilmesi ve ödem olmaması için suyu mümkün olduğunca yudum yudum içmeye çalışmalıyız. Saat başı 1 bardak olarak tüketimimizi düşünebiliriz. Su tüketimi günlük olarak ortalama kadınlarda 2-2,5 litre, erkeklerde 2,5-3 litre olarak düşünülebilir. Su tüketimimiz bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Yaş su tüketiminde önemlidir. Çocuklar yetişkinlere göre daha fazla sıvı kaybettiklerinden, su tüketimi daha fazla olmalıdır. Erkekleri kadınlardan daha fazla sıvıya ihtiyaçları vardır. Hem beden kitleleri hem de kas yapıları nedeniyle oluşan bu durumu sadece hamilelik bozar. Hamile kadınların herkesten çok su tüketmeleri gerekir. Su tüketiminde kilonun da önemi çoktur. Daha kilolu insanlar daha çok su tüketmelidirler. Diyabet, böbrek hastalığı gibi hastalıklara sahip kişiler diğer bireylere göre daha çok sıvı tüketmelidirler. Hava sıcaklığı ve iklimde su tüketiminde önemli rol oynamaktadır. Su ihtiyacınızı idrar renginizden anlayabilirsiniz. İdrarınız her zaman su gibi şeffaf açık renkte ve kokusuz olmalıdır. Su tüketimi tüm organ sağlığımızı korumanın yanı sıra ağız kokusuna, sindirime, vücutta biriken iltihaplara da iyi gelecektir.