Soğan Suyunun Faydaları

tarafından
183

Hemen hemen her gün hepimizin yemeklerde ya da çiğ olarak tükettiği besindir soğan. Soğan A, B, C ve E vitaminleri başta olmak üzere, sodyum, iyot, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum minerallerini de içerir. İçerdiği yüksek vitamin ve mineraller sayesinde eski çağlardan beri soğanın tedavi etme özelliğinden faydalanılır.

Soğan ve Soğan Suyunun Faydaları

-İdrar söktürücüdür. Vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

-Kalp dostudur. Kalp işlevlerini düzenler. Kalp krizi, yüksek kalp basıncı, kalp-damar hastalıklarını en aza indirir.

-Kan şekerini düşürür.

-Sindirimin kolay yapılmasını sağlar.

-Metabolizmayı hızlandırır.

-Yağ yakımını hızlandırır.

-Bölgesel yağlanmayı önler.

-Bağırsakları hareketlendirir.

-Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

-Tansiyonu düşürür.

-Kan akışını hızlandırır.

-Prostat kanserinin tedavisinde etkilidir.

-Başta polikistik over sendromu olmak üzere, bazı kadın hastalıklarına iyi gelir. Regli ağrısını hafifletir. Menopoz etkilerini azaltır.

-Soğan suyu içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Özellikle kanser hastalarına kemoterapi süresince tüketmeleri önerilir.

-Kanser riskini azaltır.

-Alerjilere iyi gelir.

-Mikrop önleyici yanıyla enfeksiyonları durdurur.

-Çok güçlü bir antioksidandır.

-İçerdiği sülfür ve peptit sayesinde kemikleri güçlendirir. Kemik çatlak ve kırıklarına ayrıca kemik erimesine karşı koruyucudur.

-Yine antibakteriyel özelliği sayesinde kulakta oluşan enfeksiyonları önler ve iyileştirir. Kulak ağrılarını önler. Ağrıyan kulak içerisine soğan suyu 2 damla şeklinde damlatılmalıdır.

-Ameliyat ve yara izlerini azaltır, yok eder.

-Soğan suyu içerdiği sülfür sayesinde saç uzamasını hızlandırır. Dökülen saçların yerine gelmesini sağlar.

-Cilt kırışıklıklarını azaltır, cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

-Balgam söktürücüdür.

-Kilo verdirir.

-Baş ağrısını geçirir.

-Kıyafetlerdeki lekeleri geçirir.

-Böcek ve sinekleri kaçırır. Parçalara böleceğimiz soğanı hafif sıcak bir suyun içerisine koyup, sineklerin olduğu bölgeye ya da açık havada oturduğumuzda yakınımıza koyarsak sinek ve böcekleri uzaklaştıracaktır.

Soğan Suyu Kürü

Malzemeler

-1 adet orta büyüklükte kuru soğan (Kuru soğan kahverengi kabuklu olmalıdır, kabuklarının taze ve temiz olmasına dikkat edelim, soğan köklenmiş ve yeşillenmiş olmamalıdır.)

-2 su bardağı klorsuz içme suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

Soğanı kabuklarıyla birlikte 4 parçaya bölüp 5-6 dakika kaynatıyoruz. Süzdükten sonra sıcağa yakın ısıda içiyoruz. Tat olarak içmekte zorlanıyorsak, ilk günlerde içerisine yarım limon sıkıp ekleyebiliriz. Soğan suyu kürünü gerek kadın hastalıkları gerek zayıflama için içelim, 6 ayda 1 kez 15 günden fazla uygulamamalıyız. Her içişimizde taze olarak hazırlanmalıdır.

Soğan Suyu Yüz Maskesi

Malzemeler

-1 yemek kaşığı yoğurt

-1 yemek kaşığı soğan suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

Yoğurt ve soğan suyunu karıştırarak krem haline getirdikten sonra, yüzümüze ve boynumuza sürüyoruz. 10 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra yıkıyoruz. Haftada bir kez bu maskeyi uygulayabiliriz.

Baş Ağrısı İçin Soğan Kullanımı

Soğan kürü yapmak için haşlamış olduğunuz soğanı ezerek tülbent yardımıyla alnınıza sarınız. 2 saat kadar başınızda beklettiğinizde baş ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.