Selülit Bitkisel Tedavi

tarafından
250

Derinin altında düzensiz bir şekilde aşırı yağ birikmesi ve vücudun bazı alanlarında kan dolaşımının bozulması durumu selülit olarak adlandırılmaktadır. Sorun arttıkça deri görünümünde portakal kabuğu benzeri bir görünüm gerçekleşmektedir. Vücudun daha çok bacak, kalça, karın bölgelerinde görülen selülit kadınların yüzde sekseninin büyük bir sıkıntısıdır. Selülitin şişman veya zayıflıkla bir ilgisi yoktur.

Selülitin Nedenleri

-Genetik faktörler

-Sık sık yaşanan kilo değişimi

-Gebelik

-Obezite

-Hareketsiz yaşam

-Vücutta bulunan toksinler

-Kullanılan bazı ilaçlar

-Düzensiz ve dengesiz beslenme

Selüliti Olanlar İçin Öneriler

-Alkol ve sigara kullanmamalısınız

-Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz

-Egzersizi hayatınıza sokmalısınız

-Sürekli kilo alıp vermekten kaçınmalı aynı kilolarda yaşamınızı sürmelisiniz

-Yağlı besin tüketiminden kaçınmalısınız

-Aşırı şeker ve tuz tüketiminden kaçınmalısınız

-Fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız

-Gereksiz ilaç kullanmamalısınız

-Stresten uzak durmalısınız

-Güneş ışınlarından korunmalısınız

-Hazır gıdalardan kaçınmalısınız

-Duruşunuzu kambur değil dik olarak tutmalısınız

Selülit için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Bunlarda bazıları; ultrason, coolsculpting, cellfina, akustik dalga, lazer, radyofrekans, vakum, karboksiterapi, mezoterapi, endormolojidir. Piyasada bulunan bazı kremlerinde selüliti azaltma etkisi olduğu iddia edilmektedir.

Selülit Bitkisel Tedavi

-Elma Sirkesi Selülit Tedavi

1 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak suya karıştıralım, bu karışımı her gün düzenli olarak tüketelim. 6 hafta boyunca bu uygulamaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

-Yeşil Çay Selülit Tedavi

Oldukça etkili bir antioksidan olan yeşil çay selülitli bölgedeki yağları kırarak selülit görünümünü en aza indirecektir. Bunun için günlük 1 bardak yeşil çay tüketmeniz yeterli olacaktır.

-Adaçayı Selülit Tedavi

Günde bir veya iki bardak adaçayı tüketmeniz halinde, kan dolaşımınızın hızlandığını, toksinlerden kurtulduğunuzu ve selülit görünümünüzün azaldığını gözlemleyeceksiniz.

-Hindistan Cevizi Yağı

Selülitli bölgeye masaj yaparak bir miktar Hindistan cevizi yağı ile masaj yapıyoruz. Günde 2 kez tekrarlarsak daha etkili olacaktır. İstenirse bölge durulanabilir.

-Kahve Şeker Peelingi

1 çay bardağı ince çekilmiş kahve ile çeyrek çay bardağı esmer şekeri karıştırıyoruz. Biraz su ile lapa haline getirdiğimiz karışımı, sıkıntılı bölgeye uyguluyoruz. 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkıyoruz. Haftada 2 ya da 3 kez uygulaığımızda sonuç aldığımızı göreceğiz.