Sağlıklı İlişki

tarafından
195

Herkes sağlıklı ve mutlu bir ilişkisi olsun ister. Yaşadığınız veya yaşayacağınız ilişki sizin ve partneriniz için doğru mu? Birbirinize keyif mi yoksa mutsuzluk mu veriyorsunuz? Tüm bunlar çok önemlidir. Her iki tarafında birbirini tamamlayıp mutlu ettiği ilişkiler kalıcıdır. Bazılarımız için bir ilişkide aranan heyecandan öte dostluktur. Partnerimizi, en iyi arkadaşımız olarak görmek, güvenmek isteriz. Farklı sosyal kültürlerden bir araya gelen insanların biraz daha zorluklar yaşadığı ilişkilerde herkes üzerine düşen fedakarlığı yapmalıdır. Buna fedakarlıktan çok, karşı tarafı gözlemleyip tanıyarak, onun gibi düşünerek, sevdiği şeyleri yapmaya çalışmak diyebiliriz.

Sağlıklı İlişkide Olması Gerekenler

-Geçmişi sorgulamaktan vazgeçmek. Bu hem sizin geçmişiniz, hem de partnerinizin geçmişi için geçerlidir. Belki geçmişte yaşadığınız ilişkide daha fazla değer görmüş ya da bu değer size gösterilmiş olabilir. Bugün ki ilişkinizde bana bunlar bunlar yapıldı gibi söylemlerde, şikayetlerde bulunmak iki insanı karşılaştırmak oldukça yanlıştır. Eğer memnun olmadığınız şeyler, eksik bulduğunuz davranışlar sizi çok rahatsız ediyorsa ilişkiyi bitirebilirsiniz. Bir diğer konuda özellikle erkekler tarafından yapılan övünmedir. Ben şu kız arkadaşıma bunu yaptım, bu arkadaşımla şuraya gittim. Ve bunu yapan adamlar genellikle şuanda ki ilişkilerinde hiçbir şey yapmayan kişilerdir. Buda ister istemez kadınları beni daha mı az seviyor ya da diğer ilişkisinde daha çok sevmiş gibi karşılaştırmalar yapmaya yöneltecektir. Belki bu övünmeleri anlattığınız kişi çok daha büyük bir aşk yaşamış ama susan bir kadındır? Ama sizi daha çok seviyordur?

-Kıskanmanın dozunu ayarlamak. Kıskançlık özgüven eksikliğinden kaynaklanan bir duygudur. Partneriniz güvenilir birisi olduğu sürece, kıskançlık duygunuzu baskı altına alabilirsiniz.

-İlişkilerde herkesin beklentisi olan davranışları sergilemek gerekir. Örneğin eski sevgiliyle görüşmeme, verilen sözleri tutma gibi.

-Ailenize ve arkadaşlarınıza verdiğiniz önemi sevgilinize de gösterin, özellikle sevgilinizin yanında yoğun ilgi gösterdiğiniz ailenizden bir insan ve arkadaşınız mutlaka onun dikkatini çekecektir. Buda aklına benim hayatımı takip etmiyor, benimle ilgilenmiyor sorularını getirecek ve ona kendisini değersiz hissettirecektir.

-Sevgilinizin hayallerini, yapmak istediklerini desteklemelisiniz.

-Birbirinize küsmeyin. Ufak kırgınlıkları büyütmeyin, sevginiz tam olduğu sürece küs geçen süre ne kadar üzücü bir zamandır. Konuşun! Belki de birbirinizi tamamen yanlış anladığınızı farkedeceksiniz. Değilse bile ortak yolu bulacaksınız.

-Önce arkadaş olun, birbirinizin yanında rahat olun, dost olun.

-Ortak ilgi alanları bulun. Birlikte film izleyin, yürüyüşler yapın, bir spora veya hobiye başlayın.

-Sevdiğinizi çekinmeden söyleyin.

-Sevgilinize saygı duyun.

-Yalan söylemeyin, sırlarınız olmasın. Aldatmayın, sevgiliniz olduğu sürece sadece o olsun sizin için, ahlaklı davranışta bunu gerektirir.

-Her şeyi önce sevgilinizin yapmasını beklemeyin. Siz yapın, unutmayın o ya da siz önemli olan mutlu olmak.

-Üzgün olduğunuzda partnerinizle dertleşin, onun  bunu kendisi anlasın diye bekleyip, hiçbir şey anlamadığında üzülmeyin.

-Çevrenizdeki insanların fikirlerine kulağınızı kapatın, sevgilinizi sizden başka kimse tanıyamaz. Sizi ne mutlu eder, ne yüzünüzü güldürür sadece sizin bileceğiniz bir konudur.

-Önceki ilişkilerinizde yaşadığınız olumsuz şeyleri tekrar yaşama korkusundan kurtulun.

-Mutsuz olduğunuzda veya sevmediğiniz şeyleri yaptığında bunu mutlaka ona söyleyin. İçinizde tuttuğunuz duygular sevginizi azaltacaktır.

-İlişkinizde net olun. Anne veya baba olma isteğiniz varsa bunu onunla paylaşın. Partneriniz sizden çok farklı bir hayat planlıyor olabilir, pişmanlık duyacağınız veya daha çok üzüleceğiniz zamanlar geçirmek istemeyebilirsiniz. Herkes net olduğunda kimse kimseyi suçlamayacaktır.

-Sevgiliniz değişmez bunu unutmayın, bunun için çaba ve enerji harcamayın. Sadece size olan sevgisinden sizin hoşlanmadığınız şeyleri yapmayı bırakabilir.

-Birlikte hayaller kurmanız çok önemlidir. Bu hayalleri gerçekleştirmek için birbirinizi yüreklendirin.

-Sevginize ve ilişkinize emek verin.

-Evliyseniz ve çocuk sahibi olduysanız, sevgilinizi bir kenara atmayın onu unutmayın.

-Her anınızın keyfini çıkarın, birbirinize sarılın ve karşılaştığınız için şükredin.

-Mükemmel ilişkiyi aramayın, sevgilinizle mükemmel ilişkiyi beraber yaşayın.