Saç Beyazlaması

tarafından
243

Saçlarımız beyazlamaya başladığında ilk aklımıza gelen yaşlandığımızdır, oysa ki birçok nedenden saç beyazlaması oluşabilir. Saça rengini veren pigmentlerin azalmasıyla saç beyazlaması meydana gelir. Pigmentler sayı olarak azaldıklarında melanin üretimini azaltırlar. Beyaz saçlarda hiç melanin bulunmaz. Birçok insan beyazlarını hemen boyatmayı tercih ederken, kimileri de kendi doğal görüntüsüyle kullanmayı tercih eder. Beyaz saçlar yaşlandıkça ortaya çıktığı gibi, her yaşta da görülebilmektedir. Kimyasal çözümlere başvurmadan doğal yollarla beyazlatmayı durdurmak veya geriletmek mümkün olmaktadır.

Saç Beyazlamasının Nedenleri

-Genetik kalıtım

-Stres

-Çevresel faktörler

-Dengesiz beslenme

-B 12 vitamini eksikliği

-Alkol, sigara kullanımı

-Toksinler

-Troid

-Otoimmün hastalıkları

-Sağlıksız beslenme

Saç Beyazlamasının Önlenmesi ve Bitkisel Maskeler

Saçlarımızın beyazlamasının önüne geçmek için saçımızın neden beyazladığını bilmemiz çok önemlidir. Saçımız genetik olarak beyazlamış ise bunun bir çözümü maalesef yoktur. Saç beyazlaması hastalık kaynaklı ise bu hastalıkların tedavisi sonucu saça renk veren pigmentler tekrar kazanılabilir ve beyazlama durdurulabilir.

Saçlarımız için B12 vitamin takviyesi de oldukça faydalıdır. Sağlıklı beslenme de saç beyazlaması ve canlılığı için oldukça önemlidir. Beslenmemizde B12 vitamini açısından yüksek besinleri tercih etmemiz oldukça önemlidir. Havuç suyu tüketimi de beyazlamayla savaşacaktır. Kullandığımız saç ürünleri de çok önemlidir. Saç şekillendirmek için kullandığımız jöle, sprey gibi ürünleri mümkün olduğu kadar az kullanmalı, kullanmak istediğimizde de doğal içerikli olanları seçmeliyiz. Ayrıca saç şekillendirmede düzleştirici, maşa kullanımlarında yüksek ısıdan kaçınmalı, işlem öncesi koruyucu spreylerden destek almalıyız. Saç bakımlarımız da bitkisel yağlardan yararlanabildiğimiz gibi doğal maskelerle de beyazlığı durdurabiliriz.

Saç Beyazlamasını Durduran Avokado Maskesi

Olgunlaşmış avokadonun yarısını ezerek macun haline getiriyoruz. Saç diplerimize bu macunu uyguluyoruz. 20 dakika bekledikten sonra saçlarımızı ılık su ile yıkıyoruz. Haftada 1 kez uygulayabileceğimiz bu maske ile saç beyazlamamızı durdurabiliriz.

Soğan Kürü

Kuru soğanı püre haline gelecek şekilde ezerek saç diplerimize masaj yaparak uyguluyoruz. Yarım saat kadar beklettiğimiz bu kürü ılık su ve şampuan yardımıyla duruluyoruz. Mümkün oldukça, vakit buldukça sık sık tekrar edeceğimiz bu kür ile saçlarımızın beyazlaması duracak ve bazen beyaz saçlar kendi saç rengine dönüşecektir.

Hindistan Cevizi ve Limon Suyu Kürü

1-2 kaşık hindistan cevizi yağı içerisine yarım limon sıkarak iyice birbirine karıştırıyoruz. Saç diplerimize masaj yaparak bu karışımı uyguluyoruz. Yaklaşık 1 saat kadar beklettiğimiz kürümüzü şampuan ve çok sıcak olmayan su ile duruluyoruz.

Kürümüzü her gün uygulamaya çalışırsak beyazlamanın geçtiğini gözlemleyeceğiz.