Renk Körlüğü

tarafından
369

Bazı kişiler değişik renk ve gölgeleri farklı algılarlar, mavi, sarı, kırmızı ve yeşil rengi ayırmakta zorluk çekerler bu problem renk körlüğü olarak adlandırılır. Renk körlüğü erkeklerde kadınlardan daha çok görülür. Renk körlüğünün en yaygın şekli kırmızı ve yeşil renk görme eksikliğidir. Renk körlüğü olan kişiler bu renkleri normal insanlardan farklı tonlarda algılarlar. Renk körlüğünün en üst seviyesinde görüntü siyah beyazdır, bu duruma çok ender rastlanır. Renk körlüğü doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Anneden bebeğe geçer. Ailesinde özellikle renk körlüğü olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir. Trafik işaretleri hem karada hemde denizde sıklıkla yeşil ve kırmızı renklerden oluştuğu için ehliyet alamazlar, sürücülük ve denizcilik yapamazlar. Renk körlüğünde günlük hayatta fazla zorlanmaz fakat renklerle ilgili işlerde çalışamaz. Bazı kişiler renk körü olduğunun farkına ya varmaz ya da çok geç varır.

Renk Körlüğünün Nedenleri

Gözün retina tabakasında koni ve rod denilen fotoreseptörlerden olan konilerin doğuştan eksik olması durumunda renk körlüğü ortaya çıkar.

-Renk körlüğü bazı sinirsel hastalıklar sonucunda da oluşabilir.

-Renk körlüğü başka göz hastalıkları nedeniyle de oluşabilir.

Renk Körlüğü Belirtileri

-Kalıtsal renk körlüğünde sarı, yeşil, turuncu, kırmızı aynı tonlarda algılanır ve birbirinden ayırt edilemez. Doğuştan oluşan kalıtsal renk körlüğünde yaş ilerledikçe renkler yavaş yavaş ayırt edilmeye başlanabilir.

-Renk körlüğünün en ileri seviyesinde renkler siyah beyaz görülebilir.

Renk Körlüğü Tanısı

Renk körlüğü öncelikle çocuklarda evde ve özellikle okul döneminde öğretmenler tarafından farkedilir. Kesin tanı göz doktorları tarafından konulur.

Renk Körlüğü Tedavisi

-Renk körlüğü eğer kalıtsalsa tedavisi mümkün değildir. Renk körlüğü görme sinirinin zayıflamasıyla oluşmuş ve görme bozukluğuyla birlikte gelişmiş ise azda olsa düzeltilebilir veya en azından ilerlemesi durdurulabilir.

-Renk körleri için özel gözlükler ve kontak lensler vardır. Göz doktorunun muayenesi ve hastalığa uygun gözlük veya lensi tespit etmesiyle kullanıma başlanılabilir. Bu lens ve gözlükler, renklerin algılanmasını ve ayırt edilmesini güçlendirmek, renklerin tonlara ayrılmasını sağlamak, özellikle trafiğin içerisinde yaya da olunsa güvenliği arttırmak için kullanılır.

-Bunun haricinde renk körlüğünün ilaç veya ameliyatla tedavisi mümkün değildir.