Lavanta

tarafından
256

Akdeniz bölgesine özgü lavanta, çalı şeklinde üst kısmı mor çiçeklerden oluşan bir bitkidir. Güzel kokusu ile kozmetikte yer aldığı gibi sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Lavanta çiçeği kurutularak veya lavanta yağı halinde kullanılmaktadır. Dekoratif olarak da sıklıkla tercih edilmektedir. Hızlı büyüme gösteren lavanta yayılarak kendi kendine çoğalan bir bitkidir. Lavanta çayı hamile ve emziren kadınlara önerilmez.

Lavantanın Faydaları

-Lavanta uykusuzluğa iyi gelir. Bir iki tane lavanta çiçeğini sıcak suda demleyerek uykudan 1-2 saat önce içmeniz uykunuzun gelmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca birkaç damla lavanta yağını yastığınıza damlatmanızda uykuya geçmenizi kolaylaştıracaktır.

-Lavanta stresle başa çıkmanızı sağlar. Bunun için lavanta çayını demleyerek içmeniz, içeriğindeki antioksidan sayesinde stres seviyesini düşürür.

-Lavanta endokrin sisteminizi güçlendirir.

-Lavantanın iltihap giderici özelliği vardır. Demlenen lavanta suyuyla yapılan banyo iltihap giderilmesinde yardımcı olacaktır.

-Lavanta antiseptik özelliği ile yaraların iyileşmesinde etkilidir. Havan yardımıyla birkaç damla su ekleyerek ezeceğiniz lavanta yapraklarını yaranın üzerine uygulamak etkili olacaktır.

-Lavanta sedef, akne ve egzamada etkilidir.

-Lavanta suyunu sprey şişesiyle yüzünüze gün içerisinde uygularsanız, hem rahatlayacak hem de cildinizin nemlenmesini sağlayacaktır.

-Lavanta içerikli şampuanlar saç dökülmesine iyi gelir, saçlarınızı canladırır. Lavantayı demleyerek de saçlarınıza doğal yolla uygulayabilirsiniz.

-Reglinin düzenlenmesini sağlar.

-Lavanta kan sulandırıcıdır, bu tür ilaçlar kullanıyorsanız tüketimine dikkat etmelisiniz.

-Metabolizmayı hızlandırır.

-Lavanta kemik, eklem ve kas ağrılarına iyi gelir.

-Karaciğer yağlanmasını önler.

Lavanta Yağının Faydaları

-Lavanta yağı, idrar yolları enfeksiyonu ve sistite iyi gelir.

-Lavanta yağı sindirim sistemini destekler, mide ağrısı, şişkinlik ve hazımsızlığa iyi gelir.

-Lavanta yağı ishale iyi gelir.

-Lavanta yağı sivri sinek ve böceklerin size yaklaşmasını engeller. Isırılmış yerlere sürülmesi de rahatlatıcıdır. Kimyasal içermediği için özellikle çocuklarda sinek savar özelliğiyle kullanılır.

-Migren ve baş ağrısına iyi gelir.

-Lavanta yağı gerginliği ve stresi azaltır.

-Lavanta yağı iştah açıcıdır.

-Mide bulantısına iyi gelir, kusma hissini geçirir.

-Lavanta yağı bazı solunum problemlerine iyi gelir. Örneğin; boğaz enfeksiyonu, bronşit, bademcik iltihabı, grip, öksürük.

-Balgam söktürücü özelliği vardır.