Kuşburnu Faydaları

tarafından
280

Boyu 3 metreye kadar ulaşabilen, beyaz güzel kokulu çiçekler açıp dökülmesinin ardından gül tomurcuğu benzeri bir kuşburnu ortaya çıkmaktadır. Kuşburnu bitkisinin çiçekleri tıbbi ilaç olarak tüketildiği gibi, yemişi de öncelikle bitkisel çay olmak üzere, reçel ve marmelat yapımlarında da kullanılır. Dikkat edilmesi gereken doğru ölçülerde

Hazırlanması ve tüketilmesidir. Kuşburnu başta C vitamini olmak üzere, K, E, A, B1 ve B2 vitaminlerini de içermektedir.

Kuşburnunun Faydaları

-Kuşburnu A vitamini açısından oldukça zengindir, bu özelliği ile cilde katkıları çok fazladır. Cildin elastik görüntüsünün korunmasının yanında, yaşlanma etkilerini azaltma ve önlemede de oldukça etkili rol oynamaktadır. Vücuttaki kolajen seviyesini arttırır, yara ve sivilce izlerini yok eder. Ayrıca kuşburnunun çekirdekleri gamalinoleik asit açısından zengindir. Bu asit cilde canlılık verir ve vücudu yanıklara karşı yeniler.

-Kuşburnu C vitaminini en yüksek seviyede barındıran gıda kaynağı olarak söylenebilir. Ve ayrıca antioksidan özelliği de oldukça yüksek. Başta soğuk algınlıkları olmak üzere, üst solunum yolu hastalıklarında ve vücutta iltihabi durum barındıran hastalıklarda çok etkilidir.

– Kuşburnu içerdiği vitaminler ve antioksidanlarla bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği gibi, bunlara ek demir, magnezyum benzeri mineral içerikleriyle de vücut direncini artırır, hücre yenilenmesini sağlar, sinir sistemine de faydalıdır.

-Kuşburnu kabızlığa çok iyi gelir. Kuşburnu içeriğindeki pektin, laktasif yani bağırsak çalıştırıcı bir etkiye sahip. Ayrıca bağırsak parazitlerine de iyi gelmektedir. Düzenli kullanımında kabızlığa çare olacaktır.

-Kuşburnu içerdiği antioksidanlarla kanserli hücrelerinin büyümesini ve gelişmesini engeller. Sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engellemede koruyucu özelliğe sahiptir.

-Kuşburnu kanın pıhtılaşmasına yardımcıdır.

-Kuşburnu gıdalardan almış olduğumuz demirin serbest hale hale gelerek vücutta kullanılmasına yardımcıdır. Demir eksikliğine bağlı kansızlığı da önlemiş oluyor. Çocuklarda demir eksikliğinde çok faydalı ama mutlaka doğru ölçüler için doktora danışılmalıdır.

– Yine içerisinde barındırdığı likopen ve karotenoid ile göz hastalıklarına karşı koruyucu ve oluşan hastalıkları geriletici etki göstermektedir.

-İltihap oluşumunu engelleyici etkisi sayesinde, kireçlenmelerde, eklem kıkırdak dokularda yapı bozulmalarında, kıkırdak aşınma ve incelmelerinde engelleyici ve koruyucu etkisi vardır.

-Kuşburnu kolesterol seviyesini dengeler. Kuşburnu nu çay ya da marmelat olarak kullandığımızda kolesterol seviyemiz düşecek ve kalp hastalıklarına yakalanma riskimiz azalacaktır.

-Kuşburnu tüketimi ayrıca kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Şeker hastalarında bile etkili olan kuşburnunun tüketiminde şeker bulunmamasına özen göstermek gereklidir. -Böbrek hastalıklarına karşıda kuşburnu oldukça etkilidir.