Kış Aylarında Kilo Verme Yolları

tarafından
176

Hepimiz farketmesekte kışın kilo artışı yaşarız. Bunun sebeplerini belirleyerek alacağımız önlemler ile kışın kilo almayı engelleyerek, bahar ve yaz ayları geldiğinde sorun yaşamayız. Özellikle kadınların yatkın olduğu bu durum, kışın giydiğimiz bol kıyafetlerle  fark edilmese bile, kış bitiminde büyük stres yaşamamıza sebep olmaktadır. Kışın soğuk hava etkisiyle düşen metabolizma hızımızı arttırmanın yollarını bulmalıyız. Kışın vücudumuz soğuk havaya kendini adapte etmek için harcadığı enerjiyi azaltır. Düşen metabolizma hızı da vücudumuzda yağ hücrelerini depolar.

Kışın Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız?

-Kış aylarında hava sıcaklığı düştüğü için canımız çok fazla su tüketmek istemeyebilir. Canımız istemese bile su tüketimine dikkat etmeliyiz. Yaz aylarındaki kadar içemesek bile kendimize günlük kotalar koyup su tüketmeye dikkat etmeliyiz. Kış aylarında daha sık acıkırız, canımız bir şeyler yemek istediğinde yiyecek yerine su koyabiliriz.

-Kış aylarında metabolizmamızı canlandırmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz. Ana öğünleri atlamamalı, ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmeli ve uzun kış gecelerinde yemeğin ardından bitki çaylarını tercih etmeliyiz.

-Sabahları uyandıktan en geç 1 saat sonra kahvaltı etmemiz metabolizma hızımızı arttıracaktır. Kahvaltıda protein, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye çalışmalı, şeker ve yağdan uzak durmalıyız.

-Ana öğünler arasında en az 4 saat olmasına dikkat etmeliyiz. Öğün araları yakın olduğunda yemeğimizi sindirmeden ve hazmedemeden yenisini yemiş oluruz.

-Kış aylarında hareketlerimiz ister istemez azalacaktır, bunu dengelemek adına kendimizi zorlayarak da olsa hafta 2 veya 3 kez 45- 50 dakikalık egzersizler yapmalıyız.

-Beslenmemizde protein, sebze ve baklagil ön planda tutmalı, balık tüketimine de önem vermeliyiz.

-Kış aylarında sık yaşanan açlık krizlerinde şekerli ve hamur işi yiyecekler yerine, meyve ve çiğ kuru yemişleri, kurutulmuş meyveleri, yağsız süt ve yoğurtları koyabiliriz.

-Yine beslenmemizde C vitaminini arttırarak metabolizmamızı canlandırabilir aynı zamanda, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı korunabiliriz.

-Yeşil çay tüketimi de metabolizmamızı harekete geçirecektir. Günde 1 veya 2 fincan yeşil çay tüketmemiz önerilmektedir.

-Kış aylarında tuz tüketimini azaltmakda vücudumuzun su tutmasını önleyecektir.

-Kış aylarında D vitaminimizde oldukca azalacaktır, bunun için D vitamni içeren balık, yumurta, ciğer, süt ürünlerini tüketebilir, takviye D vitamini alabiliriz.

-Kış aylarında bağırsak sağlığı da oldukça önemlidir. Azalan hareket ile sindirimimiz de azalacak, gaz ve şişkinlik hatta kabızlık problemleri olacaktır. Bunun için kefir ve yoğurdu özellikle kendi mayaladığınız beslenme sisteminize eklemeniz çok faydalı olacaktır. İstenirse probiyotik destek de alınabilir.

-Pul biber ve benzeri yağ yakıcı özelliği bulunan baharatları tüketmeniz faydalı olacaktır.

-Kış aylarında uyku düzenimiz de oldukça önemlidir. Az uyku kilo almaya sebep olmaktadır. Her gün aynı saatlerde ve yeterli uyumak sağlığımız ve tokluk hissimiz için faydalı olacaktır.