Kırışıklık Maskeleri

tarafından
168

Vücudumuzdaki kolajen miktarının azalması, yaşlanma, kötü beslenme, çevre kirliliği, sigara tüketimi gibi nedenlerle cilt kırışıklıklarımız başlar. Cildimizi güneşten korumamız, düzenli olarak temiz ve nemli tutmamız kırışıklık oluşumunu oldukça geriletecektir. Günümüzde çok çeşitli maske ve krem markası bulunmaktadır. En iyi bakımın yine doğadan geldiğini düşünerek sizlerle bitkisel maskeleri paylaşmak istedik. Düzenli olarak cildinizin yapısına uygun olan doğal maskeleri uyguladığınızda, kırışık görünümü hafifletecek ve kırışıklığın ilerlemesini durdurabileceksiniz.

Bitkisel Kırışıklık Maskeleri

Avokado Muz Maskesi, her iki meyvede buluna Omega 3, A, C ve E vitaminleri cildinizin esekliğine kavuşmasına yardımcı olur. Güneşin zararlarını gideren bu vitaminler, cildi nemlendirir ve kırışıklık görünümünü azaltır.

Maskeyi hazırlamak için sadece bir adet avokado ve 1 adet muza ihtiyacımız var.

Avokado ve muzu bir çatal yardımıyla ezerek iyice birbirlerine karışmasını sağlıyoruz. Yüzümüzü yıkayarak cildimiz temiz haldeyken hazırladığımız karışımımızı yüzümüze, arzu edersek boynumuza da sürüyoruz. Yarım saat cildimizde durması yeterli olan maskemizi haftada iki veya üç kez tekrarladığımızda kırışıklıkların azaldığını gözlemleyeceğiz. Maskeyi ılık suyla yüzümüzden çıkarmamız gerekiyor.

Yoğurt Maskesi, yoğurt cildin temizlenmesi, nemlenmesi, gözeneklerin daralmasında oldukça etkilidir. Düzenli kullanıldığında kırışıklık görünümünü azaltır. Yoğurt maskesi kuru yapıdaki ciltlere daha uygundur. Cildiniz yağlı ise birkaç damla limon ile karıştırıp uygulamanız daha iyi olacaktır. Maskemiz için; 1 tatlı kaşığı doğal yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal, yarım muz ve 1 tatlı kaşığı portakal suyunu karıştırıyoruz. Yüzümüze uyguladığımız maskeyi 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Haftada ki kez uygulamamız yeterlidir.

Limon Maskesi, cildimizi sıkılaştırarak kırışıklıklarımızın giderilmesini sağlar. Yarım limonun suyunu, 1 yemek kaşığı karbonat ile iyice karıştırıyoruz. Yüzümüze ve boynumuza uyguluyoruz. Yüzümüzde en fazla on dakika kadar bekletmemiz yeterlidir. Cildimizi ılık su ile duruluyoruz. Haftada bir kez uygulamak yeterli olacaktır. Bu maskenin ciltteki lekeleri açıcı etkisi de vardır. Kuru ciltli kişilerde fazla kuruma yapabilir.

Yumurta Bal Maskesi, cildimize nem vererek yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkları azaltır, cildi onarır. Sarkık deriyi toparlar ve aknelerin giderilmesini sağlar. Maskemiz için, bir yumurta akını bir yemek kaşığı bal ile karıştırmamız yeterlidir. Cildimize uyguladıktan sonra 20 dakika bekletiyoruz ve ılık su ile duruluyoruz. Haftada iki kez uygulamamız yeterli olacaktır.

Arı Poleni Maskesi, içinde bulunan polen yaşlanma etkilerini en aza indirir. Hücre yenilenmesini de destekler. Maskemiz için, bir tatlı kaşığı arı polenini, 1 yumurta sarısı ve 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağıyla karıştırıyoruz. Cildimize uyguladığımız maskeyi 20 dakika bekletmemizin ardından, ılık su ile duruluyoruz. Haftada bir kez uygulama yapmamız yeterli olacaktır.