Kansızlık (Anemi)

tarafından
215

Genel tabiriyle kansızlık denilen anemi, hücrelerde oksijenin az miktarda olması sebebiyle oluşur. Bir başka tanımı da kandaki kırmızı kan hücre sayısının az olması ve üretilememesidir.

Kansızlık ( Anemi ) Belirtileri

-Halsizlik, güçsüzlük, çabuk yorulma

-Sürekli uyku hali

-İştahsızlık, zayıflama

-Kolay sinirlenme

-Tırnaklarda kırıklar, zayıflama

-Saç dökülmesi

-Baş ağrısı

-Göğüs ağrısı

-Düzensiz solunum, nefes darlığı

-Hızlı kalp atışı

-Unutkanlık

-Boğaz ağrısı

-Dikkat dağınıklığı

-Bağışıklık sisteminde zayıflama

-Kemiklerde ve eklemlerde ağrılar

-El ve ayaklarda üşüme

-Çocuklarda gelişim gerilemesi

-Regli düzensizlikleri

-Kramplar

-Göz beyazında sararma

-Ciltte solgunluk

-Dudak çatlakları

-Ağız yaraları

-Kulaklarda uğuldama

Kansızlık ( Anemi ) Nedenleri

1-Demir Eksikliği: Vücudumuzda yeteri kadar demir yoksa kırmızı kan hücreleri hemoglobin üretimini gerçekleştiremez. Demir eksikliğinin nedenlerine gelecek olursak da bunlardan en doğal olanı hamileliktir. Bu dönemde vücut hem anne hem bebek için ekstra demir ihtiyacı duyar. Hamilelikte alınan takviye demir ile bu sorun çözülür. Beslenmemizde demir içerikli gıdalar tüketmemek demir eksikliğine yol açar.

Mide veya bağırsakta oluşan kanamalar demir eksikliğine sebep olmaktadır. Uzun ser kullanılan ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar mide ve bağırsak kanamalarına yol açmaktadır. Ayrıca mide ülseri de sebebiyet vermektedir.

2-Kronik Hastalıklar: Kronik böbrek hastalarının genelinde demir eksikliği anemisine  rastlanmaktadır, bu sebeple böbrek hastalarına demir takviyesi yapılmaktadır. Ayrıca kanser, crohn hastalığı, AIDS, regli dönemi gibi hastalıklarda demir eksikliği kansızlığı görülmektedir.

3-B 12 Eksikliği: Vücudumuzun kırmızı kan hücrelerini üretebilmesi için, B 12 ve folik asit vitaminlerine ihtiyaç duyar.

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlık doktorunuz tarafından verilecek takviyelerle, beslenme programınızı değiştirmenizle ve belirli bir diyet uygulamanızla tedavi edilebilir.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

-Tam tahıllar (yulaf, pirinç, mısır, buğday, çavdar, vb.)

-B9 folik asit içeren besinler (koyu yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, ceviz, yumurta sarısı, fındık, kuru baklagiller, vb.)

-Demir açısından zengin gıdalar (Kırmızı et, karaciğer, dalak, yumurta, portakal, tahin, pekmez, kuru üzüm, kuru kayısı, keçiboynuzu, dut, hindi, muz, vb.)

-B 12 içeren besinler (Somon, et, süt, ton balığı, karaciğer, kabuklu deniz mahsulleri, vb.)