Kanserden Koruyan Besinler

tarafından
234

Sarımsak: İçeriğinde bulunan maddelerle kanserin yayılmasını durdurur. Kansere yakalanmayı engellediği gibi tedavi sürecinde de kullanılır. Sarımsak meme, mide, bağırsak, yemek borusu ve prostat kanserlerinde tümörlerin oluşmasını engeller. Her gün 2-3 diş sarımsak tüketilmesi önerilmektedir.

-Zerdeçal: En güçlü kanser savaşçısıdır. Kolon, akciğer, meme, mide, karaciğer, beyin, yumurtalık, lösemi gibi birçok kanserde tümörlü hücre gelişimini durdurur. Kanserin yayılmasını engeller ve kanser hücrelerinin ölmesini sağlar.

-Yeşil Çay: Yeşil çay ile kılcal damarlardan vücuda dağılan maddeler, tüörlü hcrelerin büyümesini engeller.

-Kefir: İmmün sistemini güçlendiren kefir, kansere karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Özellikle kolon ve mide kanserinde etkisi büyüktür.

-Domates: Prostat kanserine karşı % 40 koruyuculuk sağlar. İçeriğinde ki likopen kolon, meme, akciğer kanserlerine karşıda koruyucudur.

-Ceviz: Omega 3 yağ asitleri ile kansere karşı koruyucu özellik gösterir. Günde 1 avuç tüketilmesi önerilen ceviz ayrıca kalp damar hastalıklarına karşıda koruma sağlar.

-Brokoli: İçeriğindeki lif, kalsiyum, betakaroten ve c vitamini ile kansere karşı koruyucu özelliktedir. Meme, mesane, bağırsak kanserlerine karşı korur. Brokolinin çiğ tüketilmesi gerekmektedir.

-Kara Üzüm: Kansere karşı güçlü bir koruyucu olan kara üzüm kalp damar hastalıklarına karşıda savaşmaktadır. Günde 1 veya 2 avuç tüketilmesi önerilen kara üzüm taze ya da kuru olsun kabuğu ve çekirdekleriyle birlikte yenmelidir.

-Elma: İçerdiği yüksek oranda kuarsetin ile kanserden korunmada ve kanser tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca kalp damar hastalıkları ve alerjiye karşıda iyi gelmektedir. Kabuklarıyla birlikte günde 2 adet elma tüketimi önerilmektedir.

-Havuç: Havucun içerisindeki betakaroten ağız, mide, prostat ve yemek borusu kanserlerine karşı koruyucu etki göstermektedir. Günde 2 bardak havuç suyu tüketimi önerilmektedir. Diyabet hastalarına tavsiye edilmez.

-Kırmızıbiber: C vitamini açısından oldukça zengin olan kırmızıbiber, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

-Ananas: İçeriğindeki bromelain maddesi ile tümör hücre gelişimini durdurur. Bağırsak, yumurtalık, akciğer ve cilt kanserlerine karşı koruma sağlar.

-Fındık: Yüksek E vitamini içeren fındık kansere karşı koruyucudur. İçeriğindeki doymuş yağlarda sağlık açısından yararlıdır, yaşlılığı geciktirir, kalp krizine karşı korur. Günlük 1 avuç tüketimi önerilmektedir.

-Balık: Omega 3 bakımından zengin balıklar kansere karşı koruyucu özellik gösterir. Meme, pankreas, bağırsak, prostat kanserlerinin yayılımını engeller. Kalp krizine karşıda koruyucudur.