İncirin Faydaları

tarafından
227

İncir sağlık için oldukça faydalı bir meyvedir. İncir boyu 7 – 10 metre yüksekliği bulan ağaçlarda yetişir. Dünyanın birçok yerinde tüketilen incir, kırmızı, mor, sarı renklerde olabilen incir olgunlaştığında sulu ve tatlı bir meyvedir. Şeker tüketemeyen ve şeker tüketiminden kaçınan kişiler, şeker ihtiyaçlarını sağlıklı olarak incirden karşılayabilirler. Lezzetli tadı yanı sıra içeriğinde; magnezyum, potasyum, sodyum, C vitamini ve çok az miktarda kalp ve damar dostu yağ barındırır. İncir kurutabilir özelliği ile yılın her ayında tüketim olanağı sunar. İncirin sindirimi kolay, tadı oldukça lezzetlidir.

İncirin Faydaları

-İncir kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. İçeriğindeki potasyum ile tansiyonun dengede kalmasını sağlar. Tansiyon yükselmesinin kalbi etkileyen olumsuzluklarından kaçınılmış olur.

-İncir vücudumuzun toksinlerden temizlenmesini sağlar. İncir kuru ve taze haliyle antibiyotik görevi görmektedir. Antioksidan içeriği oldukça güçlüdür ve bu özelliğiylekanı ve bağırsakları temizler. Göz hastalıkları ve solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korur.

-İncir sindirim sistemimizi güçlendirir. İncir lifli yapısı sayesinde mideyi güçlendirir. Ülser hastalığına iyi gelir. Sindirim sistemimizi düzenler, iyi çalışmasını sağlar. Kabızlığı önler. Kolon kanserinin oluşumunu önler, hastalığı geriletir.

-İncir lifli yapısı sayesinde tok tutar. Yeme isteğini azaltan incir, diyet sırasında bize yardımcı olacakır.

-Günlük ve düzenli incir tüketimi tansiyonun dengelenmesini sağlar.

-İncir kemik sağlığımızı korur. İçeriğinde yeteri miktarda bulunan K vitamini ve kalsiyum ile kemiklerimizi güçlendirir. Kemiklerin kırılganlığını azaltır. Yaşlılıkta oluşabilecek kemik erimesine karşı korur, kemik hastalıklarına yakalanma ihtimalimizi düşürür.

-İncir tüketimi ağrıların azalmasını sağlar. Soğuk algınlığının neden olduğu boğaz ağrısını önler. Kuru bir inciri bir bardak ılık suya atıp bir kaşık bal ekleyerek tükettiğimizde boğaz ağrılarımız azalır.

-İncir cildimiz içinde oldukça yararlıdır. Taze inciri ezerek cildimize uyguladığımızda cildimizin temizlenmesi ve beslenmesini sağlar. Cildin elastikiyetini destekler ve yaşlanmasını engeller. Sivilce sorunu yaşayan ciltler içinde faydalıdır.

-İncir, içeriğinde bulunan magnezyum ve C vitamini ile saç diplerini ve deriyi korur, saç köklerini güçlendirir, saçları parlak ve sağlıklı gösterir.

-İncir kanserli hücrelerin oluşmasını ve ilerlemesini engeller.

-Vücutta bulana sodyum değerini dengede tutar.

-İncir demir açısından zengin bir meyvedir. Vücuttaki hemoglabin seviyesini arttırır, kansızlıkla mücadele eder.

-Kuru incir her mevsim ulaşılaabilenvee taşıması kolay olan bir gıda olduğunda özellikle diyet yapanlar için büyük kolaylık sağlar.

-İncir tüketimini ergenlik ve yetişkinlik döneminde düzenli olarak yapan kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca menopoz döneminde ve sonrası dönemde de meme kanserine karşı koruyucudur.

-İncir tüketimini şeker hastalığı olan insanların dikkatli bir şekilde yapması tavsiye edilir.