Huzursuz Bacak Sendromu

tarafından
143

Kadınlarda ve erkeklerde yaygın olarak görülen sinir sistemi hasalıklarından biriside huzursuz bacak sendromudur. Hastalığın ortaya çıkma yaşı değişkenlik göstermekle birlikte, ileri yaşlarda şikayetleri artış göstermektedir. Hamilelikte ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Hastalar tarafından tanımlanamayan ağrılar genellikle bacaklar ve ayaklarda, bazen kollarda; ağrı, yanma, kaşıntı, uyuşma olarak tanımlanmaktadır. Huzursuz bacak sendromuna sahip hastalarda şikayetler daha çok hareketsiz kalma ve dinlenme zamanlarında özelikle gece saatlerinde artmaktadır. Hastalar sürekli hareket etme ihtiyacı duyarlar. Bunun sonucu hastalarda uyku problemide gözlenmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

-Bacaklarda ve ayaklarda ağrı ve huzursuzluk hissi

-Sabit kalamama, sürekli hareket etme isteği

-Ağrıların ve rahatsızlıkların gece saatlerinde artış göstermesi

-Hareket edilmesi halinde şikayetlerin azalması

-Ayak ve bacaklarda gözlee farkedilir seğirmeler görülmesi

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Çoğunlukla sebepsiz yere ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunda, hastalarda bulunan etkenlerde önemli rol oynar. Bu etkenler;

-Genetik özellikler

-Hamilelik

-Dopamin dengesizliği

-Nöropati

-Demir eksikliği

-Fazla alkol tüketimi

-Antidepresan kullanımının fazlalığı

-Böbrek yetmezliği

-Parkinson hastalığı

-Şeker hastalığı

-Stres

-B12 vitamini eksikliği

-Folik asit ve magnezyum eksikliği

-Sigara kullanmak

-Kas hastalıkları

-Dolaşım bozuklukları

-Hareketsizlik

Huzursuz bacak sendromu teşhisi konulurken öncelikle, hastanın ailesininde bu hastalık olup olmadığı dinlenmelidir. Sonrasında nörolojilk ve fiziksel muayeneler yapılır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu tedavisine başlanmadan önce, hastalığın neden kaynaklandığının tespiti çok önemlidir. Vücutta eksik olan B12, demir gibi bir sebepse öncelikle bu sorunların giderilmesi sağlanmalıdır. Hastalığın tedavisinde ilaç ve egzersiz tedavilerinin yanı sıra, masaj, sıcak ve soğuk kompres uygulamalarından faydalanılmaktadır. Hastalar beslenmelerinede oldukça dikkat etmelidirler. Özellikle kafein tüketminden uzak durulması gerekmektedir. Hastalar uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınmalıdırlar. Hastalığı bazı ilaçlar tetiklediği için, hastalar ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Huzursuz Bacak Sendromu olan hastaların elma sirkesi, hardal tohumu, hindistan cevizi yağı, çörek otu yağı, papatya çayı, nane çayı kullanmaları ve uyku öncesi yastıklarına lavanta yağı damlatmaları hastalık şikayetlerini azaltacaktır.