Hemoroid Bitkisel Tedavi

tarafından
249

Halk arasında ‘Basur’ olarak da bilinen Hemoroid, anüs içerisinde bulunan damarların çeşitli nedenlerle şişmesi ve rahatsızlık verici hale gelmesidir. Aşağıda belirtilerini sıraladığımız hemoroid (basur); iç ve dış hemoroid (basur) olmak üzere iki şekilde kendini gösterir.

İç Hemoroidin (Basurun) Belirtileri:

*Dışkıda görülen kırmızı berrak kan

*Makat (anüs) bölgesinden hemoroidin (basurun) sarkması

Dış Hemoroidin (Basurun) Belirtileri:

*Makata (anüse) yakın bölgede ortaya çıkan şişkinlik

*Otururken yaşanılan ağrı ve rahatsızlık hissi

*Dışkıda görülen kan

*Makat (anüs) bölgesinde hissedilen şiddetli kaşıntı

HEMOROİDİN (BASURUN) SEBEPLERİ

*Dışkılamada zorlama hemoroidin (basurun) en büyük sebepleri arasındadır. Tuvalette çok fazla vakit geçirmek, ıkınmak anüs damarlarını zorlayacaktır. Özellikle kronik kabızlık yaşayan kişilerde bu zorlanma görüldüğü gibi, uzun süreli ishalde de aynı zorlanma yaşanmaktadır.

*Uzun süreli ayakta kalmak ve oturmak zorunda olunan meslek gruplarında hemoroid (basur) sıklıkla görülmektedir.

*Bazı sporlar örneğin at binme ve bisiklet hemoroidi (basuru) tetiklemektedir.

*Aşırı kilolu insanlarda risk grubu içindedirler. Hemoroid (basur) ani kilo alımıyla gelişebileceği gibi, kilonun vücutta yaratacağı olumsuzluklarla da tetiklenmektedir.

*Kötü beslenme ve alkol tüketimi de hemoroidin (basurun) oluşumuna sebep olmaktadır.

*Gebelik ve doğumda da rahim bölgesinde oluşan büyüme sonucu ortaya çıkan damar baskısıyla hemoroid (basur) gelişebilir. Hormonel değişimle birlikte yaşanan kabızlık ve doğum sırasında yaşanan zorlama hemoroid (basur) nedenleri arasındadır.

*Bazı hastalıklarda hemoroidi (basuru) tetiklemektedir. Örneğin prostat, siroz, kalın bağırsak tümörü, kalp yetmezliği, vs.

*Kalıtımsal nedenler

HEMOROİDDEN (BASURDAN) KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

*Tuvalet alışkanlığı düzene sokulmalıdır.

*Tuvalette fazla vakit geçirilmemeli, ıkınılmamalıdır.

*Bol su tüketilmelidir.

*Sağlıklı beslenilmelidir. Lifli gıdalar, sebze, meyve ve kepek içeren gıdalar beslenmeye dahil edilmelidir.

*Bağırsakları tahriş edici yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle alkol ve baharatlardan.

*Ağır eşya kaldırılmamalıdır.

*Bedensel temizliğe özen gösterilmelidir.

*Fazla dar olan çamaşır ve giysilerden sakınılmalıdır.

*Fiziksel egzersizler artırılmalıdır.

HEMOROİDE İYİ GELEN BİTKİSEL DOĞAL YÖNTEMLER

**Vücuda Yüzeysel Uygulamalar**

**Elma Sirkesi

Mümkünse organik ve katkı maddesi olmayan elma sirkesi bir pamuk yardımıyla hemoroidin (basurun) üzerine tampon hareketle uygulanır. Kısa süre içerisinde hemoroidlerin (basurların) küçülerek kaybolmaya başlanması beklenmektedir.

Ayrıca, 1 çay bardağı elma sirkesi suya karıştırılarak oturma banyosu yapılabilir.

**Isırgan Yaprağı & Kantaron Yağı

1 çay bardağı ısırgan yaprağı, 1 su bardağı klorsuz su ile 10 dakika kaynatılır. Demlenmekte olan bu suya 2 tatlı kaşığı kantaron yağı eklenerek dayanılabildiği kadar sıcak halde hemoroidli (basurlu) bölgeye uygulanır.

**Kaya Tuzu

Sıcağa yakın su içerisinde 1 tatlı kaşığı kadar kaya tuzu eritilerek, 20 dakika süresince oturma banyosu yapılmalıdır. Hemen ardından hemoroidli (basurlu) bölgeye 5 dakika kadar buz tatbik edilmelidir.

**Isırgan Otu

1 avuç taze ısırgan otunu 1 bardak klorsuz suyla birlikte lapa olana kadar haşlıyoruz. Karışım hazır olduktan sonra ılımaya bırakıyoruz. Ilık hale gelen karışımımızı sargı bezi veya tülbent yardımıyla hemoroid (basur) olan bölgeye 15 dakika uyguluyoruz.

Bu uygulamaya haftada 2-3 kez tekrar edildiğinde rahatlama görülecektir.

**Vücuda İçsel Uygulamalar**

**Çobançantası Bitkisi

Çobançantası bitkisi taze olarak bulunabilirse, doğrandığında 2 yemek kaşığı olacak şekilde bitkiyi, 2 bardak klorsuz suyun içerisine ekliyoruz. 7-8 saat kadar beklettiğimiz bu suyu süzerek aynı gün içinde tüketiyoruz. Bu küre aralıksız ve düzenli bir şekilde 1 hafta kadar devam ettiğinizde, şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Aktardan kurutulmuş olarak aldığımız çobançantasını ise şu şekilde kullanıyoruz. 1 bardak kaynamış suyun içerisine  1 tutam çobançantasını ekleyip, demlenmeye bırakıyoruz. Hafif ılımaya başladığında tüketebiliriz. Uygulama şekli taze olan çobançantası bitkisiyle aynıdır.