Gözaltı Morlukları

tarafından
175

Gözaltlarımızda koyu halka şeklinde oluşan renk değişimlerine göz altı morlukları denilmektedir. Kadınlarda daha çok görülen göz altı morlukları erkeklerde de oluşabilmektedir. Kişinin görünümünü etkileyen bu morlukların kadınlar tarafında kapatılması da oldukça zordur ve günlük problemleri arasında yer alır.

Göz Altı Morluklarının Oluşma Nedenleri

-Göz altı morluklarının ilk sebebi uykusuzluk olarak görülebilir. Gereğinden fazla uyuma da göz altı morluklarına neden olabilmektedir.

-Göz yorgunluğu da göz altı morluklarının oluşma sebepleri arasındadır.

-Yaşlılık nedeniyle ciltte incelme başlar ve kolajen nedeniyle esnek yapısını kaybeder. Bu nedenle göz altı morlukları oluşmaya başlar.

-Alerjisi olan insanlarda göz morlukları daha belirgin olabilir. Bunun nedenlerinden biride gözleri kaşımak ve morlukları daha kötü hale getirmektir.

-Genetik yap da göz altı morluğunda önemli bir sebeptir, ailesinde bu sorunu yaşayan kişilerde daha yatkındır.

-Cildimizi güneşten korumamak göz altı morluklarına neden olabilir.

-Yeterli sıvı tüketmemek göz altı moruklarına neden olabilmektedir.

-Stres.

-Alkol ve sigara tüketimi.

-Düzensiz beslenme.

-Kansızlık.

-Aşırı tuz tüketimi.

Göz Altı Morluklarının Tedavisi

-Düzenli ve yeterli uyumak göz altı morluklarının giderilmesinde çok önemlidir. Ne çok ne az uyumak önlemez. Uyku sırasında başın bedenden yukarıda olması, yüksek yastıkla yatılması göz altı morluklarına iyi gelecektir.

-Göz altı morluklarına soğuk kompres yapılması belirginliklerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

-Çay uygulaması da yararlı olabilmektedir. Demlemiş olduğumuz siyah çay poşetlerini buzdolabına koyarak soğuk halde gözlerimizde 10 dakika tuttuğumuzda morluk görünümünü azaltacaktır.

-Soğuk süt kompreside göz altı morluklarına iyi gelir.

-Salatalık dilimleri de gözler üzerine koyularak gözler dinlendirildiğinde göz altı morluklarına iyi gelebilir.

-E vitamini yüksek hindistan cevizi yağı da göz altı morluklarına iyi gelir. Hindistan cevizi yağı, her gece göz altlarına masaj yapılarak uygulanmalıdır.

-Ayrıca diğer uygulamalarla da göz altı morluklarının giderilmesi sağlanabilir. Bunlar; kimyasal peeling, lazer, pigment enjeksiyonu, göz altına yağ enjeksiyonu gibi yöntemlerdir.

-Soğuk metal uygulaması ile göz altı morlukları azaltılabilir. 2 adet tatlı kaşığını buzdolabında soğutarak göz altlarımıza uygulamalıyız.

-Soğuk elma dilimlerini de gözlerimize 15 dakika kadar uygulamamız faydalı olacaktır.