Evde Cilt Bakımı

tarafından
214

İster kadın ister erkek olalım dış görünümümüz de etkili rol oynayan şeylerin başında sağlıklı, canlı, pürüzsüz, güzel görünümlü cildimiz gelmektedir. Cildimizin yıllara meydan okumasını sağlamak için yapmamız gerekenleri sıralamadan önce, nelere dikkat etmemiz gerektiğine biraz değinelim. Cildimizde kuruluk, kırışıklık, yağlanma, sivilce, leke problemlerine neden olan yanlışları yapmaktan elimizden geldiği kadarıyla kaçınmalıyız.

****Cildimize İyi Gelmeyen Davranışlar****

*Az su tüketmek. Günlük tüketimimizden az su tükettiğimizde cildimiz canlılığını, parlaklığını ve elastikiyetini kaybedecektir.

*Şeker ve şekerli gıdalar tüketmek. Fazla şeker tüketimi vücutta kolajen kaybına yol açarak, cildin kendi kendini tamir etme yetisini kaybetmesine, ciltte incelme, kızarıklık, gevşeme meydana gelmesine ve erken yaşlanmaya neden olmaktadır.

*Yağlı yiyecekler tüketmek. Aşırı yağlı yiyecek tüketimi sivilce ve aknenin ilk sebepleri arasındadır.

*Aşırı tuz tüketimi. Tuzun fazla tüketilmesi vücutta suyun azalmasına, cildin kurumasına neden olacaktır.

*Sigara ve alkol kullanmak.

*Hava kirliliği.

*Stres.

*Yetersiz uyku.

*Dengesiz beslenme.

*Aşırı kafein tüketimi.

*Cildi temizlemeden uyumak.

*Yanlış ürün kullanımı.

****Cildimize İyi Bakmak İçin Neler Yapmalıyız****

*Su tüketimimize dikkat etmeliyiz.

*Cildimizi önce içten beslemeliyiz. Beslenmemizde iyi yağlara özellikle omega 3e yer vermeliyiz.

*Cildimizi temiz tutmalıyız. Özellikle makyaj yaptığımızda cildi iyice temizlemeli, makyajla uyumamalıyız. Ayrıca makyaj fırça ve süngerlerimizin temizliğine özen göstermeliyiz.

*Cildimizi yaz-kış güneş ışınlarından korumalıyız. Özellikle yaz aylarında güneş koruyucuların yanı sıra, cildimizin öğle saatlerinde direk güneş ışığına maruz kalmasından sakınmalıyız.

*Cildimizi her zaman nemli tutmaya özen göstermeliyiz.

*Yeteri kadar ve doğru şekilde uyumak. Cildimiz için günlük en az 7 saat uyumalıyız. Sırt üstü uyumak yüzümüzde kırışıklık oluşumuna engel olacaktır.

*Ilık duş almak. Sıcak suyun gerek vücut gerek yüzümüz için kurutucu ve yaşlanma hızlandırıcı etkisinden dolayı ılık duş almaya özen göstermeliyiz.

*Stresten uzak durmaya çalışmalıyız.

*Sigara içmemeli, sigara dumanına maruz kalmamaya çalışmalıyız.

Güzel, canlı, sağlıklı, pürüzsüz, nemli ve parlak görünümlü bir cilt için evinizde bulunan malzemelerden aşağıda yer alan maskeleri uygulayabiliriz:

Nemlendirici Maske 1

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı doğal soğuk sıkım zeytinyağı

Yarım limon

1 yumurta akı

Yapılışı ve Uygulanışı:

Zeytinyağı, limon ve yumurta akını krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı yüz ve boyun bölgemize sürerek 20 dakika kadar bekletiyoruz. Ilık su ile duruladığımız cildimiz doğal nemine kavuşacaktır. Bu maskeyi cildimizin neme ihtiyaç duyduğunu hissettiğimiz zamanlarda tekrarlayabiliriz.

Nemlendirici Maske 2

Malzemeler:

1 yumurta sarısı

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulanışı:

Yumurta ve balı krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp, yüzümüze ve boynumuza uyguluyoruz. 15 dakika kadar bekletiyoruz. Ilık su ile cildimizden temizliyoruz. Bir diğer kolay temizleme yolu da, temiz küçük bir havluyu sıcak suyla ıslatarak yüzümüzü yıkamadan önce bu havlu yardımıyla maskeyi yüzümüzden arındırmaktır.

Bu maskeyi ayda en fazla 3 kez cildimiz neme ihtiyaç duyduğu zamanlarda uygulayabiliriz.

Nemlendirici Maske 3

Malzemeler:

2 yemek kaşığı yoğurt

1,5 yemek kaşığı doğal bal

2 çorba kaşığı toz şeker (esmer şekerde kullanılabilinir)

Yapılışı ve Uygulanışı:

Öncelikle yoğurt ve balı birbirine karıştırıyoruz. Daha sonra 1,5 yemek kaşığı balı ekleyerek karışımın iyice özdeşleşmesini sağlıyoruz. Hazırladığımız karışımı yüzümüz ve boynumuza sürüyoruz. Maskemizi elimizle sürebileceğimiz gibi temiz bir makyaj fırçası veya herhangi bir kıl fırça yardımıyla da uygulayabiliriz. Yaklaşık 10 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra, ılık su ile duruluyoruz. Bu maskemizi hafta 1 kez uygulayabiliriz.

Maskelerimizi cildimizden arındırdıktan sonra, temizlenen ve gözenekleri açılan cildimize doğal gül suyu veya maden suyuyla sildiğimizde daha güzel sonuçlar alabiliriz.