Epilepsi – Sara Hastalığı

tarafından
347

Beynimizde bulunan hücrelerden bazılarının normal dışı sinyaller yollayarak alışılmamış davranışlar sergilememize, bilinç kaybı yaşamımıza ve nöbetler geçirmemize neden olan sinir sistemi hastalığına epilepsi, halk arasında sara hastalığı denir. Epilepsinin görülme çokluğu erkeklerde daha fazladır. Epilepsi doğum sırasında veya sonrasında beyin hasarı yaşayan kişilerde gelişen kronik bir hastalıktır. Geçirilen nöbetin ardından doktora başvurmalıdır. Nöroloji bölümünün alanına giren hastalığın tanısı, sıklıkla EEG denilen beyin görüntüleme yöntemiyle konulur. Bunun yanı sıra kan tahlilleri ve beyin MR ıda tanı yöntemleri arasındadır.

Epilepsi Belirtileri

-En belirgin özelliği epilepsi nöbetleridir. Ani şekilde ortaya çıkan bu nöbetlerde vücut kontrol edilemeyen kasılma ve hareketler gösterebileceği gibi, bazı nöbetlerde belirtiler anlaşılır halde değildir. Nöbetler 2 dakikaya kadar sürebilir, bu süre uzarsa tıbbi müdahale gereklidir. Bazı nöbetlerde kişi uyuşukluk, hareketlerinde yavaşlama ve çok yavaş hareket etme gibi durumlar yaşar. Nöbetler sırasında hasta yan bir şekilde yatırılmalıdır. Başını çarpmaması için yastık benzeri eşyalar ile başı desteklenebilir. Dili boğazına kaçmasın diye ağzına sert cisimler yerleştirmek doğru değildir. Hastanın rahat nefes alabileceği güvenli bir alan oluşturmak gerekir.

-Vücutta aniden oluşan kasılmalar.

-Kol, bacak ve başta engellenemeyen sallanmalar.

-Bilinç kaybı.

-Tek bir noktaya kitlenip bakmak.

-Korku ve anksiyete duygularını yaşamak.

-Göz kırpmalarda artış.

-Uyuşma.

-Görmede ve duymada değişiklikler olması.

-Kötü kokular alma.

-Midede ağrı ve bulantı.

-İdrar kaçırma.

-Yüzde nefes alamama nedeniyle morarma.

-Tükürük salgısının artması.

-Baş dönmesi.

-Bayılma.

-Birden bire yere düşme.

-Burun kanaması.

-Dilin ve dudağın ısırılması.

-Ağızdan köpüklü bir suyun gelmesi.

Epilepsi Nedenleri

-Bebeğin anne karnında geçirdiği enfeksiyonlar.

-Doğumda bebeğin oksijensiz ortamda kalması.

-Menenjit benzeri beyin enfeksiyonları geçirmek.

-Tümörler.

-Kalıtımsal ve metabolik hastalıklar.

-Kafa travması yaşamak.

-Beyin kanamaları.

-Aşırı miktarda alkol tüketimi.

-Çocuklarda yüksek ateş.

-Beyin hastalıkları.

Epilepsi Tedavisi

Hastalar çoğunlukla epilepsi ilaçlarıyla tedavi edilirler. Hastaların ilaçlarını doğru saatlerde düzenli alarak almaları ve doktor kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir. Epilepsinin cerrahi yöntemle çok tercih edilmeyen tedavi şeklide bulunmaktadır. Epilepside yaşam kalitenizi arttırmakta çok önemlidir. Özellikle ketojenik diyet epilepsi üzerinde oldukça etkilidir. Bunların haricinde beslenmemize dikkat etmeli, düzenli egzersiz yapaya özen göstermeli, alkol ve sigara tüketmemeli, hayatımızdaki stresi yönetebilmeli, düzenli uyumalıyız.