El Bakımı

tarafından
298

Günlü hayatta en çok kullandığımız uzvumuz ellerimizdir. Özellikle kış aylarında kuruyan ve çatlayan ellerimizi aklımızda krem sürmek gelsede oldukça ihmal ederiz. El bakımımıza dış görünüş izlenimi olarak dikkat etmeli ve ellerimiz elimizden geldiği kadarıyla korumalıyız.

El Bakımı İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

-Temizlik, bulaşık gibi ellerimizi deterjan ve sıcak suyla temas ettiği ev işlerinde eldiven kullanmaya özen göstermeliyiz.

-El bakımı maskelerini uyguladıktan sonra ellerimizi sabun ile yıkamamalı, güneş ışınlarına maruz bırakmamalıyız.

-Duş alırken suyun ılık derecede olmasına özen göstermeliyiz.

-Uykudan önce ellerimize krem sürmemiz çok önemlidir, gece boyunca ellerimiz nemli kalacaktır. Özellikle krem üzerine eldiven giyersek daha faydalı olacaktır.

-Su tüketimide el bakımında çok önemlidir. Cildimizin canlı ve parlak görünmesini sağlayan su ellerimizin de aynı şekilde bakımlı durmasını sağlayacaktır.

-Sağlıklı beslenme de vücut ve cilt sağlığına olduğu kadar ellerimizin sağlığına da faydalıdır.

-Kış aylarında soğuk havalarda dışarıya çıkarken eldiven kullanmak ellerimizin soğuk havadan çatlamasını önleyecektir.

-Güneş kremleri de eller için çok önemlidir. Yüzümüzü ve cildimizi koruduğumuz gibi güneş ışınlarından ellerimizi korumak da ellerimizin yaşlanmasını ve kırışmasını önleyecektir.

El Bakımı İçin Bitkisel Kürler Maskeler

Nemlendirici Zeytinyağı Şeker Maskesi

1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı şekeri karıştırarak ellerinize peeling olarak 1-2 dakika kadar uygulayın. Ilık suyla yıkadığınız elleriniz yumuşak ve nemli olacaktır.

Tazeleyici Karbonat Bal Limon Suyu Maskesi

2 yemek kaşığı kadar limon suyunu, 1 yemek kaşığı balı ve 1 tatlı kaşığı karbonatı iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı ellerimize masaj yaparak uyguluyoruz. 10- 15 dakika beklettiğimiz maskemizi ılık suyla sabunsuz duruluyoruz. Ölü derilerden kurtularak parlak ve nemli ellere kavuşmuş oluyoruz.

Nemlendirici Muz ve Badem Yağı Maskesi

Yarım muz ve 1 tatlı kaşığı badem yağını birbirlerine homojen şekilde karıştırıyoruz. Karışımı ellerimize uyguladıktan sonra poşet eldiven giyerek yarım saat bekletiyoruz. Haftada 1 kez uygulayacağımız bu maske ile ellerimiz nemli ve bakımlı olacaktır.

Nemlendirici Bal Hindistan Cevizi Yağı ve Zeytinyağı

Yarımşar yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve zeytinyağını 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıyoruz. Ellerimize yedirerek uyguladığımız karışımı bekletebildiğimiz kadar beklettikten sonra ılık su yardımıyla duruluyoruz. Durulamayı sabun kullanmadan sadece su ile yapıyoruz.

Peeling İçin Deniz Tuzu Hindistan Cevizi Yağı

Yarım su bardağı deniz tuzunu yarım su bardağı sıvı hindistan cevizi yağı ile iyice karıştırıyoruz. Masaj yaparak ellerimize uyguladıktan sonra birkaç dakikada ellerimizde bekletiyoruz. Bu maske ile ölü derilerimizden kurtularak canlı ve bakımlı görünümlü ellere sahip olabiliriz.