Doğru Duruş

tarafından
38

İskelet sistemimizin doğru duruş şekline postur denilir. Vücut durumuş; alışkanlıklarımız, duygusal durumumuz, yorgunluğumuz, kas yoğunluğumuz, sportif aktivitelerimiz, kalıtım gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Postür dinamik ve statik olmak üzere iki şekildedir. Hareket halinde olduğumuz zamanlarda vücudun şekline dinamik postür, oturma, yatma, ayakta sabit durma sırasında oluşan postürümüze statik postür denilir. İskelet ve kas sistemimize zorlama yapmadan, normal vücut kavislerinin korunduğu, eklemlerimize bileklerimize doğru ve dengeli ağırlıkların dağıldığı duruşa doğru duruş veya postür denilir. Doğru duruşta göğsümüz ve başımız dik, çenemiz, karnımız ve kalçamız içeriye çekilmiş, ayak aralığımız 15 cm ve dizlerimiz düz şekildedir. Doğru duruşta kaslarımız dengeli bir bağlantıda olacağı için, omurgaya binen yük azalacaktır. Doğru duruş çocuklukan itibaren sağlanmalıdır. Doğru postüre sahip kişiler birçok vücut ağrısından korunur, daha dinç ve sağlıklı olur.

Doğru Duruşun (Postur) Faydaları Nelerdir?

-Omurgayı korur ve omurganın normal pozisyonda olmasını sağlar.

-Omurgayı tutan bağlar, diskler ve eklemlere çok yk binmesini engeller.

-Kasların eklem ve kemikleriyormadan sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Doğru Duruş (Postur) Nasıl Sağlanır?

-Doğru duruşumuzu güçlendirecek egzersizler faydalı olacaktır. Günde 10 veya 15 dakika zaman ayıracağımız egzersizler ile ömür boyu rahat edebiliriz. Masa başı çalışanları, ayakta çalışanlar veya yatan hastaların düzenli olarak omuz, sırt ve boyun egzersizleri yapmaları önerilir. Ayrıca plaes doğru duruş için çok faydalıdır.

-Elektronk cihazlarımızı kullanırken dikkatli olmalıyız. Cep telefonu, tablet ve lap top kullanımlarımız sırasında özellikle boyun bölgemizden öne doğru eğiliriz. Bu eğilmeyi önlemek için ciazlarımızı doğru açıda tutmalıyız.

-Doğru nefes alıp verme, diyafram nefesi doğru duruşu alışkanlıkl haline getirmemizi sağlıyacaktır.

-Ofis ve çalışma alanlarımızda düzenlemeler yapmalıyız. Çalışma alanlarımızda masalarımızda eşyaların doğru yerlerinde (bilgisayar, telefon vs.) olmasına dikat etmeliyiz. Oturduğumuz sandalyemizden elektronik cihazlarımızı kolay kullanmamızı sağlayacak şekilde konumlandırmalıyız.

-Oturma açımızı düzgün şekilde ayarlamalıyız. Sırt ağrılarımızı engellemek için, doğru oturma pozisyonunu tercih etmemiz çok önemlidir. Doğru oturma pozisyonu sırtımız çok hafif arkaya yatık omurgamızın düz olduğu, bel oyuntumuzun belirgin olduğu pozisyondur. Bacak bacak üstüne atmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Ayak tabanlarımız yerde düz olarak basmalıdır. Bel yastıklarından ve oturma minderlerinden destek de alabiliriz.

-Mümkün olduğunca ortapedik ayakkabılar tercih etmeli topuklu ayakkabı kullanımını azaltmalıyız.

-Ayakta dururken dizlerimiz çok hafif kırık, vücut ağırlığımız bacaklarımıza deneli olarak dağılmış halde olmalıdır. Hareket ederken, yürürkende başımız ve boynumuz dik durmalıdır. Yere basarken önce toğuğumuz yerle temas etmelidir.

-Araba kullanırkende oturma pozisyonumuza dikkat etmeliyiz.

-Uykuda ve uzanırken en rahat ve doğru pozisyon, yan yatmak ve dizlerimizi karnımıza doğru çekmektir.