Doğru Ayakkabı Seçimi

tarafından
136

Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımızın sağlığını ilk olarak doğru ayakkabı seçimi yaparak sağlayabiliriz. Görselliğin için tercih etiğimiz dar veya topuklu rahatsız ayakkabılar ayak rahatsızlıklarına sebep olmaktadırlar. Ayaklarda terleme, havasızlık sonucu oluşan egzama, enfeksiyonlar, mantar ve nasırlar en çok rastlanan hastalıklardandır. Ayrıca devam eden yanlış ayakkabı seçimi ve kullanımı sonrası ayakların kemiksel yapılarında bozulmalara da neden olabilmektedir.

Yanlış Ayakkabı Giyilmesi Sonucu Oluşan Hastalıklar

*Sivri ve dar uçlu ayakkabıların giyilmesi sonucunda tırnaklarda batma ve mantar oluşabilir. Özellikle düz ve uzun parmaklı kişilerde daha çok görülmektedir. Parmakları sıkıştırmayacak hareket edebilecek ayakkabılar tercih edilmelidir.

*İyi ve sağlıklı malzemeden üretilmeyen ayakkabılar ayaklarda alerjiye neden olailmektedir.

*Ayağımızın tabanından topuk yukarısına kadar uzanan aşil tendonumuzda düz taban (babet, sandalet, vb.) ayakkabılar veya çok yüksek topuklu ayakkabılar giyilmesi ile gerilerek veya yırtılma yaşanarak zedelenebilmektedir. Aşil tendonu yırtılmasının ameliyat haricinde bir tedavisi bulunmamakta olup iyleşme sürecide zaman almaktadır.

*Sert, kalitesiz ve uygun numara olmayan ayakkabı seçimlerinde de ayaklarda kemik eğriliklerine, kemik büyümelerine ve nasır oluşumlarına sıklıkla rastlanmaktadır.

*Sıklıkla rastlanan bir hastalıkta topuk dikenidir. Topuk dikeni topuğun tam altında batma hissi olarak kendini gösterir. Tabanı rahatsız sert ayakkabılar nedenlerinden biridir. Ayakta fazla süre kalındığında ağrının şiddeti artmakta olup, yürüme ile hafiflemektedir. Ortapedik tabanlıklar le ağrı hafifletilebilmektedir.

*Yüksek topuklu ayakkabı seçimi sıklıkla yapıldığında, vücudun doğal duruş ve yürüyüşünde bozulmalara sebep olmaktadır. Bacaklarda, omurgada aşınmalara ve duruş bozukluklarına sebep olduğu gibi, ileri safhalarda boyun ve bel fıtıklarına, el ve kollara yayılan şiddetli ağrılara da sebep olmaktadır.

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

*Topuklu ayakkabıların en fazla yüksekliği 4 cm olmalıdır.

*Dümdüz tabanlı ayakkabılar (babet, terlik, sandalet, vb.) tercih edilmemelidir.

*Ayakları geniş ve taraklı olan kişiler burun kısmı sivri veya düz değil, düz veya yuvarlak burun ayakkabı tercih etmelidirler.

*Ayakkabının dış derisi kadar tabanıda çok önemlidir, halı tabanı olan değil deri veya ortapedik tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.

*Ayakkabının hava alıp almadığınada, ayak terlememesi için özellikle dikkat edilmelidir.

*İnce topuk yerine kalın topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Kalın topuk vücudun ağırlığını eşit olarak dağıtacak ve daha dengeli bir basış ve duruş sağlayacaktır.

*Düz taban ve ayaklardaki şekil bozukluklarından dolayı doğru ve tam basış yapamayan kişilerinde uzman kontrolünde ayakkabı veya tabanlık seçimi yapması gerekmektedir.