Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

tarafından
735

Her insan özellikle kadınlar, hızlı uzayan, gür ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmak ister. Kullanılan şampuanlar, bakım ürünleri ve saç sağlığı için dikkat edilen onca şeye rağmen saçlarımızı istediğimiz hızda uzatamayız. Ani bir kararla kestirdiğimiz saçlarımızı uzatmada, saçlarımızın uzama hızını arttırmada ve uzama sırasında kırılmaları engellemek için doğal kürlerden destek alabiliriz.

***Saç Uzatmada Bitkisel Kürler***

Tatlı Badem Yağı ve Sarımsak Kürü

Malzemeler

1,5 yemek kaşığı tatlı badem yağı

2 diş sarımsak

Yapılışı ve Uygulanışı

2 diş sarımsağı ezip, 1,5 yemek kaşığı tatlı badem yağıyla karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı saç diplerimize iyice yediriyoruz. Sonrasında saçımıza bir bone takarak ya da streç filme sararak 1- 2 saat kadar bekletiyoruz. Çok fazla vaktimiz yoksa saç kurutma makinesiyle ısı vererek kürümüzün saç diplerine yedirilmesini hızlandırabiliriz. Saçımızı durularken, saçımıza su değdirmeden önce şampuanlamalıyız, sonrasında suyla duruladığımızda daha kolay arınacaktır. Bu kürü haftada 2 veya 3 kez uygulayabiliriz.

Hindistan Cevizi Yağı Bakımı

Hindistan cevizi yağımız katı haldeyse avuç içimize 1 çay kaşığı kadar alıp ısıtarak saçlarımıza yedirmeye başlayabiliriz. Saçların diplerine masajla yedirerek, saç uçlarına doğru uygulamalıyız. Saçımızda Hindistan cevizi yağını en az 1 – 2 saat bekletmeliyiz, fazla bekletmenin bir zararı olmayacaktır. Bu uygulamayı geceden yapıp sabaha kadar bekletebiliriz. Durulamada saçımıza su değdirmeden önce kuru şampuanlamayı unutmamalıyız. Haftada en fazla 3 kez uygulamamızı yaptığımızda saçlarımızın sağlıkla uzadığını göreceğiz.

Patates Kürü

Malzemeler

4-5 adet patates

Bir parça pamuk

Yapılışı ve Uygulanışı

Patatesleri rendeleyin, rendelenen patateslerin suyunu süzgeç yardımıyla ayırın. Patateslerin suyuna pamuk batırarak saç diplerinize iyice yedirerek uygulayın. Bu şekilde saçlarınızı yarım saat kadar bekletin, haftada 2 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Soğan Suyu Kürü

Sülfür açısından zengin olan soğanı saç uzatmada kullanmak en eski saç uzatma yöntemlerinden biridir. Kırmızı soğan ve arpacık soğanları uygun gördüğünüz miktarda blenderdan geçirip suyunu ayırın. Rende yöntemiyle de soğan suyunu elde edebilirsiniz. Bu soğan suyunu saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saate yakı saçlarınızda beklettiğiniz soğan suyunu şampuan yardımıyla saçınızdan durulayın. Çiğ olarak uygulayacağınız soğan suyunu birde şöyle uygulayabilirsiniz. 1 adet soğanı kabuklarıyla birlikte 4 parçaya bölüp 2 bardak suda 5 dakika kaynatalım. Ilıyan soğan suyunu süzerek saç diplerine uygulayalım, 15 dakika kadar saçlarda tutalım. Bu iki soğan suyu uygulamasını hafta 1 veya 2 kez tekrarlayabiliriz.

Avokado Kürü

Malzemeler

Olgunlaşmış avokado

1 yemek kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı

1 yemek kaşığı tatlı badem yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Avokadoyu çekirdeğinden ayırıp eziyoruz, içerisine soğuk sıkım zeytinyağını ve tatlı badem yağını karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı saç diplerimize masaj yaparak yediyoruz. Yaklaşık 1 saat kadar saçımızda beklettikten sonra, saçımızı şampuan ile duruluyoruz. Haftada 1 kez uygulamayı yaparsak saçlarımızın uzamasını fark edeceğiz.