Çölyak

tarafından
144

Çölyak hastalığı, buğday,çavdar, yulaf ve arpada bulunan gluten isimli proteine karşı vücudun tepki vermesi, hassasiyet göstermesidir. Çölyak hastalığı bağırsaklarda besinlerin sindirilmesi ve emiliminin bozulmasına sebep olur. Çölyak hastaları gluenli besinler tükettiklerinde, bağırsaklarında meydana gelecek olan reaksiyon sonucunda hücrelerde hasarlara ve iltihaplanmaya neden olurlar. Hücre iltihaplanması ve hasarı kendini kusma, ishal, bulantı ve halsizlikle gösterecektir. Bunları, hastalık daha çok ilerlediğinde başka belirtilerde takip edecektir. Genetik br hastalık olarak tanımlanan çölyak hastalığı, genellikle küçük yaşlarda kendini göstermektedir. Çölyak hastaları doktor kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdırlar.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

-Bulantı, kusma

-Halsizlik

-Kronikleşen ishal

-Ciltte kaşıntılı döküntüler

-Ciltte oluşan morarmalar

-Kilo kaybı

-Solgunluk

-Kansızlık

-Ses kısılması

-Depresyon hali

-Kalsiyum eksikliğive kemik ağrıları

-Denge kaybı, baş dönmesi

-Ağız içerisinde oluşan yaralar

-Karın bölgesinde şişlik ve ağrı

-Dikkat dağılması

-Baş ağrısı

-Öğrenmede üçlük yaşama

-Regli düzensizlikleri

-Ağız içinde yara oluşumu

-Midede gaz, ağrı ve ülser oluşumu

-Saç dökülmesi

-Dişlerde çürüme ve diş kaybı

Çölyak tanısı doktorunuzu glutene karşı bağışıklığınızı araştıracağı kan testleriyle konulmaya çalışılır. Ardından ince bağırsağa yapılacak olan endoskopi ile biyopsi alınır. Her iki testin sonucu değerlendirilerek tanı konulur.

Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak hastalığının ilaç veya ameliyatla bir tedavisi yoktur. Sadece gluten içeren yiyeceklerin  yer almadığı diyet ile hastalık kontrol altına alınır. Çölyak hastaları gluteni hayatlarından tamamen çıkarmalıdırlar. Gluten içeren besinleri çok iyi tanımalı ve bu besinlerden elde edilen gıdaları da tüketmemelidirler. Ayrıca kan değerleri sonucunda vücudunuzda eksik çıkan vitamin ve mineraller için doktorunuz takviyeler önerebilir. Çölyak diyeti uygunalnmaya başlanmasından itiaren 1 veya 2 hafta içerisinde hastalarda rahatlama görülecektir. Bazı durumlarda hastalığın gerilemesi birkaç yılı bulabilmektedir. Diyetiniz sırasında tüketeceğiniz çörek otu, kuru üzüm, kuru incir, ceviz, fındık ve kestane vücudunuza güç verecek, bağırsak hasarının onarılmasını destekleyecektir. Çölyak hastaları yaşamları boyunca gluten içermeyen sağlıklı besinleri tüketmelidirler.

Glutensiz Besinler

-Patates

-Soya

-Mısır

-Pirinç

-Karabuğday

-Meyve ve sebzeler

-Süt ve süt ürünleri

-Kırmızı ve beyaz et, balık

-Yumurta

-Tereyağı, bitkisel yağlar

-Sirke, limon

-Tuz, baharat

-Salça

-Meyve suları, ıhlamur

-Patates unu

-Nişasta

-Bakliyatlar ve bakliyat unları

-Bal, reçel