Cilt Lekeleri

tarafından
295

Cilt lekeleri farklı nedenlerle özellikle yüzümüzde oluşan ve rahatsız edici görünümlü renk değişimleridir. Açık veya koyu tenlerde görülebilen bu lekelerden kurtulmak için birçok yöntem denenmektedir. Öncelikli olarak cildimizi güneş ışınlarından korumamız gerekmektedir. Bu korunma sadece yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca sağlanmalıdır. Cilt lekeleri kahverengi renklerde olabilirler ve yaşımız ilerledikçe büyüklüklerinde ve renklerinde değişim olabilir. Cilt lekelerinin bazıları hastalık belirtisi olabilir.

Leke tedavisi ile akne lekeleri giderilir.

Cilt Lekelerinin Oluşma Nedenleri

-Güneş ışınlarından cildi korumamak ve güneş ışınlarından etkilenmek.

-Genetik olarak taşınan pigmentasyon hastalıkları.

-Vitiligo.

-Bazı ilaçların kortizon içermesi.

-Sivilce izlerinin bırakış olduğu renk değişimleri.

-Hamilelikte hormonlardan kaynaklı renk değişimleri. Melasma denilen bu renk değişimleri gebelikten sonra kendiliğinden geçebilir.

-Şeker hastalığı da ciltte lekelere neden olabilmektedir.

-Ayrıca cildimize kullandığımız kalitesiz, sağlıksız krem, maske ve makyaj ürünleri de cilt lekelenmelerine sebep olabilmektedir.

Cilt Lekelerinin Tedavi Yöntemleri

-Öncelikle leke oluşumunun önüne geçmek ve ilerlemesini durdurmak için mutlaka güneş ışınlarından cildimizi korumalıyız. Bunun için uygun derecede, cilt yapımıza uygun güneş kremlerini tercih etmeliyiz.

-Leke tedavi edici kremler oldukça etkilidir. Cildimizin bu kremlerin etkili emiliminin sağlanması için ölü hücrelerden arınmış olması gereklidir. Bunun için meyve asitlerinden veya hyaluronik asitten yararlanılabilir.

-Cildimizde oluşmuş ton farklılıklarından peeling ile kurtulmamız mümkün olabilmektedir.

Cilt Lekelerine Karşı Bitkisel Kürler

Salatalık Kürü, ile cilt lekelerinizden kurtulmanız mümkün olabilmektedir. Bunun için 1 çay bardağı salatalık suyunu 1 çorba kaşığı dolusu toz şeker ile karıştırarak yüzünüze uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu kürü haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Karbonat Kürü, bu kürde 1,5 yemek kaşığı karbonatı 3 yemek kaşığı su ile karıştırarak krem kıvamına getiriyoruz. Yüzümüze sürdükten sonra 10 dakika bekleterek ılık su ile duruluyoruz. Haftada 1 kez düzenli olarak uyguladığımızda cilt lekelerimizin eşitlendiğini gözlemleyebiliriz.

Elma Sirkesi Toniği, elma sirkesini bir şişe içerisine koyun, aynı ölçüde su ile karıştırın. Gece temiz cildinize bir pamuk yardımıyla tonik halinde uygulayın. Sabah uyandığınızda cildinizi temizleyerek, güneş koruyucunuzu sürün. Cilt lekelerinin giderilmesinde hızlı sonuç alınacak bir yöntemdir.

Aloe Vera Kürü, yaklaşık 1 yemek kaşığı aloe vera jelinin içerisine 1 ampul E vitamini ve yarım yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Temiz cildinize karışımı uyguladıktan sonra, yarım saat bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu yöntemde cilt renginizin düzenlenmesini sağlayacaktır.