Cilt Çatlakları

tarafından
189

Cildimizde genellikle kilo alımıyla veya büyüme evrelerinde oluşan paralel şekildeki ve tenimizden farklı renkte oluşan çizgilere cilt çatlakları denilmektedir. Cilt çatlakları cildin büyüme nedenile gerilmesi ve cildin elastikiyetini kaybetmesiyle oluşur. Bu çatlaklar pembe, kırmızı, mor ve gri renklerde olabilir. Cildiniz güneşten bronzlaştığında cilt çatlakları daha çok görünür hale geleceklerdir. Bazı çatlaklar daha derin olabilir, dokunulduğunda hissedilebilir. Cilt çatlakları vücudumuzun heryerinde oluşabildiği gibi sıklıkla, göğüslerde, basenlerde, karın bölgesinde ve kollarda görülmektedir. Kadınlarda daha çok görülen cilt çatlakları; beyaz tenlilerde, ailesinde çatlak oluşumu çok olanlarda, hamilelerde, kilolu insanlarda, hızlı kilo alıp veren insanlarda daha sıklıkla görülür.

Cilt Çatlaklarının Oluşma Nedenleri

-Hızlı kilo alımıyla veya verildiğinde cilt çatlağı oluşabilir.

-Ergenlik döneminde büyüme sürecinde boy uzamasıyla cilt çatlakları oluşabilir.

-Hamilelikte karnın büyümesi ve gerilmesiyle karında cilt çatlakları oluşabilir.

-Bazı ilaçlar ve kremler cildin elastikiyetini azaltarak cilt çatlamalarına neden olabilir.

-Bazı hastalıklar ve adrenal bezlerde oluşan bozukluklar cilt  çatlamalarına neden olabilir.

Cilt Çatlaklarının Tedavi Yöntemleri

-Cildimizi nemli tutmak çatlak oluşumunu azaltacaktır.

-Kilomuzu sabit tutmaya çalışmalı, hızlı kilo alıp vermelerden ssakınmalıyız.

-A vitamini çatlakların giderilmesi için olduka etkilidir. Dışardan takviye alabilir, A vitamini içeren gıdaların tüketimini arttırabiliriz.

-Radyofrekans uygulaması ile cilt çatlaklarından kurtulmak mümkündür. Radyofrekans cilt altına iletildiğinde kolajen seviyesini arttırarak sıkıntılı bölgenin düzeltilmesini sağlar.

-Hiyalüranik asit kullanımı ile cilt çatlaklarından kurtulabiliriz. Çatlaklara enjeksiyon ile uygulanan hiyalüronik asit, kolajen sevyesini arttırır ve çatlak görünümünün azalmasını sağlar.

-Bir diğer cilt çatlağı tedavi yöntemide PRP dir. PRP de amaç ciltteki kolajeni arttırarak cildi canlandırmak ve böylelikle cilt çatlaklarını azaltmaktır.

-Dermaterapi yöntemi ile de çatlak tedavisi yapılmaktadır. Dermaroller ile cilt yüzeyine uygulanan serum ve yağlar daha derinlere iletilebilir. Böylece cildimizin orta tabakasına kadar ulaşabilir, çatlak görünümünü azaltabliriz.

-Karboksiterapi de cilt çatlaklarının giderilmesinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

-Lazer tedavi yöntemiylede cilt çatlakları giderilmektedir. Uyguamayı cilt doktorlarının yapması gerekmektedir. Yanlış uygulamalar dah kötü sonuçlar doğurabilir.

Cilt Çatlakları Bitkisel Tedavi

-Patates, ile cilt çatlaklarından kurtulmak mümkün olabilir. Bir patatesi halka şeklinde dilimliyoruz. Çatlakların bulunduğu bölge üzerine 10 – 15 dakika kadar masaj yaparak uyguluyoruz. Haftada bir iki kez uygulandığında olumlu sonuçlarını göreceğiz.

-Şeker, ile cilteki ölü hücreleri atabilir cilt çatlaklarından kurtulabiliriz. Bir yemek kaşığı şeker içerisine birkaç damla badem yağı birkaç damla limon eklenerek oluşturduğumuz karışımı 10 dakika kadar cilt çatlağı olan bölgelere masaj yoluyla uyguluyoruz. Bir ay süresince fırsat buldukça hergü işlemi tekrar ederek cilt çatlaklarımızdan kurtulabiliriz.

-Kakao yağı uygulayarak cilt çatlaklarının görünümünü azaltabiliriz. Gün içerisinde kakao yağını çatak bölgeleri 4-5 dakika masaj ile uyguluyoruz. Bir veya iki ay devam edildiğinde olumlu sonuçları gözlemleyeceğiz.