Burun Kanaması

tarafından
148

Burun kanaması her yaşta karşılaşılabilen, nadir yaşandığında bir sorun oluşturmayacak bir durumdur. Kanamalar çeşitli sebeplerle oluşabileceği gibi herhangi bir sebep yokken de oluşabilir. Kanamanın süresi, sıklığı ve yoğunluğu takip edilmeli, şikayetler arttığında sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Burun kanamaları birkaç saniye veya birkaç dakika kadar sürebilir, bunlar normal süre olarak kabul edilebilir. Burun kanamaları ön ve arka kanamalar olarak iki çeşittir. Ön kanamalar burundan sızıntı hainde, arka kanamalar ve önemli olanlar genze doğru olan kanamalardır. Özellikle arka kanamalarda uzun süre nefessiz kalmak oldukça tehlikelidir. Burun kanamalarının tek yönlümü olduğuna da dikkat edilmelidir. Birkaç güden fazla süren kanamalar izlenmelidir.

Burun Kanamalarının Nedenleri

-Nemsiz kuru ve kirli hava.

-Burunla oynanması.

-Hapşırma.

-Buruna darbe almak.

-Alerji.

-Sinüzit.

-Buruna yabancı cisim kaçması.

-Yüksek tansiyon.

-Uyuşturucu kullanımı.

-Burun içi tümörleri.

-Üst solunum yolu enfeksiyonları.

-Hormonsal değişimler.

-Gebelik.

-Lösemi.

-Burun ameliyatı sonrası kanamalar.

-Bazı burun spreyleri.

-Aspirin.

-Kimyasal maddelerin solunumu.

-Burun içinde kemik eğriliği.

-Sert ve sürekli sümkürme.

-K vitamini eksikliği de burun kanamasına sebep olabilir.

-Bazı karaciğer hastalıkları.

-Alkol tüketimi.

-Kan inceltici ilaç kullanımı.

-Bazı hastalıkları belirtisi olarak gerçekleşebilir.

-Burun içerisinde bulunan kılcal damar çatlamaları.

-Stres.

Burun Kanaması Sırasında Ne Yapmalıyız?

Burun kanaması sırasında sakin kalmalı ve dik bir şekilde oturmalıyız. Başımızı öne doğru eğmeliyiz, böylece kanın geriye giderek nefesimizi engellemesini önleriz. Dik oturmakta burun damarlarındaki kan basıncını azaltır ve kanamayı yavaşlatır. Burun kanaması tek bir taraftan olsa bile kanama sırasında burun deliklerimizi üstten tutarak sıkmalıyız. Bu sıkma işlemini 5- 10 dakika sürdürmeli, kanamayı kontrol ettikten sonra devam ediyorsa tekrarlamalıyız. Ayrıca ense bölgesine soğuk uygulama yapılabilir.

Burun Kanaması Tedavisi

Öncelikle burun kanamasının neden kaynaklandığı tespit edilmeye çalışılmalıdır. Bu aşamada hasta gerekirse hastaneye yatırılarak takip edilebilir. Sebep bulunduktan sonra ortadan kaldırmak için tedavi edilmelidir. Burun içi eğriliklerinde ameliyat gerekebilir. Haricinde tansiyon benzeri hastalıklarda ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Burun içerisinde bulunan kılcal damarların yırtılması durumunda da lazer tedavi ile kılcal damarlar yakılarak tedavi sağlanmaktadır.