Boyun Fıtığı

tarafından
237

Vücudumuzdaki omurgamız vücut ağırlığımızı korumak, dıştan gelen kuvvetlere tepki vermek ve hareketi sağlamak görevlerini üstlenir. Omurga gün içerisinde dinlenirken veya masa başında otururken sabit bir haldeyken, hareket ettiğimiz anda hareketlenir. Omurgamızda ki diskler harekete kabiliyetini sağlarlar. Bu dikler yaşlanmaya başladığımızda zayıflarlar. Bu nedenle güçleri azalarak, dayanıklılıklarını yitirerek fıtıklaşmaya başlayabilirler.Boynumuza çok yük binmemesine rağmen hareketli yapısı ve darbelere daha açık olması nedeniyle fıtıklaşmanın sık görüldüğü bölgedir. Boyun fıtığı kazalar, travmalar ve yaşlanma ile boyun omuru arasındaki disklerin su içeriğini kaybetmesi ve eski görevini yapamamasıdır. Boyun fıtığı tanısı röntgen, mr ve tomografi yardımıyla konulur.

Boyun Fıtığının Nedenleri

-Boyun fıtığı vücudunu aktif halde kullanan insanlarda daha çok görülür. Ağır eşya taşıyan, ters hareket yapan insanların bağ dokularını yırtmaları sebebiyle oluşabilir.

-Trafik kazası, yüksek bir yerden düşme gibi kazalar sonucunda da boyun fıtığı oluşabilir.

-Duru bozukluğu da boyun fıtığına neden olur. Uzun süre masa başında oturmak bunların en başlıca nedenidir.

-Cep telefonu kullanımı da boyun fıtığına neden olmaktadır. Uzun süre ekrana bakmak, telefonu omzumuza yaslayarak kullanmak yanlış duruş şekilleridir.

-Klimalı ortamlarda fazla kalmak da boyun fıtığı nedeni olarak gösterilir.

-Egzersiz yapmamak da fıtık nedenidir.

-Uzun boyunlu insanlarda daha çok görülür.

-Sigara kullanımı fıtık riskini arttırır.

-Genetik yatkınlığı olanların boyun fıtığı olma riskleri daha yüksektir.

-Stres.

-Yanlış masaj uygulamaları.

-Yanlış yastık kullanımı, yanlış uyku pozisyonları.

Boyun Fıtığı Belirtileri

-Boyun ağrısı

-Boynu dik tutamama

-Boynu sağa sola hareket ettirirken zorlanma ve şiddetli ağrı

-Kollara vuran ayılan ağrı

-Kollarda güçsüzlük

-Elden eşya düşürmek

-Yürümede dengesizlik

-Kollarda incelme

-Duymada zayıflık

-Ellerde ve kollarda uyuşmalar

Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri

-Çok ilerlemiş olmayan hastalarda istirahat, boyunluk, sinir tahrişini ve ağrıyı azaltıcı ilaçlar, egzersizler, fizik tedavi tavsiye edilmektedir.

-Doğru yastık kullanımı ve yatış şekli çok önemlidir.

-Spinal enjeksiyon denen yöntem, ağrıyı özellikle kollara yayılan ağrıyı azaltmada çok etkilidir. Doktor tarafından sinirler arasındaki boşluğa enjeksiyonla kortizon uygulamasıdır.

-Tüm uygulamaların sonunda iyileşme göstermeyen hastalar ameliyat olmak zorunda kalabilirler. Bir hafta veya on günlük dinlenmenin ardından hastalar normal yaşantılarına dönebilmektedirler. Ameliyattan sonra kilo alınmamasına dikkat etmek de oldukça önemlidir.