Bıyık ve Sakal Bakımı

tarafından
60

Sakal ve bıyık hem Türk Kültürü’nde hem de diğer kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Çoğu erkek sakal ve bıyık bırakmaktan mutlu olurlar. Çoğu erkek sakal veya bıyığı aksesuar olarak kullanır. Kadınların saç bakımında olduğu gibi sakal ve bıyığında özel bakımları vardır. Özellikle sakalda ve bıyıkta seyrelmeler ve dökülmeler belirginleştiğinde bu bakımlara ihtiyaç duyulur. Bzen sakal ve bıyık hiç çıkmayadabilir.

Sakal Bıyık Uzatma, Çıkarma ve Gürleştirme Yöntemleri

Bıyık ve sakallar genetik, çevresel sebeplerden, beslenmemize bağlı olarak dökülebilir veya çıkmayabilir. Genellikle sorun yaşandığında sürekli olarak traş olunur. Devamlı jilet kullanımı sakal köklerinin çıkmasını engelleyecektir. Traş olmaktansa sakal ve bıyığınızı bırakarak uzamaya bırakmalısınız. Normal seyrinde 4 veya 5 haftada sakal ve bıyık çıkmış olur. Bu süre içinde uzama olmadıysa ek yöntemlere başvurmak gerekebilir. En kolay ve tercih edilen yöntem sakal uzatma serumlarıdır. Bu serumları uygularken cildinizin temiz gözeneklerinizin açık olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle duştan sonra uygulamanız yararlı olacaktır. Saakal ve bıyıklarınınızın çıkmama nedeni gözeneklerinizdeki kapanmada olabilir. Cildi her zaman temiz tutmaya çalışmak ve haftada 1 veya 2 kere peeling yapmak gözeneklerinizin açılmasını sağlıyacaktır. Sakal ve bıyık uzama zamanınız ve hzıınız genetik yapınızla ilgili olabilir. Kimi insan hergün traş olma ihtiyacı duyarken, kimi insanda haftada bir veya iki kez traş olmakla yetinebilir. Sakal ve bıyığınız ilk uzamaya başladığı zaman makasla düzeltmek yerine normal haline bırakmak en doğrusu olacaktır. Yeterli uzunluğa geldiklerinde istediğiniz gibi makasla şekil verebilirsiniz. Sakal ve bıyık uzama hızında ve yoğunluğunda beslenmeninde önemi büyüktür. Vitamin, proteinler alınmadan yapılan beslenme tarzında sakal ve bıyıklarınızda güçsüzleşmeler, dökülmeler oluşacaktır. Özellikle protein kıl yapısında bulunduğu için beslenmede çok önemlidir. Beslenmemizde ayrıca, tahıllar, baklagiller, deniz mahsulleride olmalıdır. Vücuda alınan biyotin ve folik asit de önemli yer tutmaktadır. Uykusuzluk ve yorgunluk da vücudun kan akışını zayıflatarak cilde gerekli bakımı yapmasını engeller. Hergün düzenli olarak en az 7 saat uyumaya dikkat etmeliyiz.

Sakal ve Bıyık Bakımı

-Sakal ve bıyıklarınızı yıkarken doğru ürünleri kullanmak oldukça önemlidir. Cildi kurutmayan, besleyen ve nem veren ürünler tercih edilmelidir. Saç şampuanları sakal ve bıyık için uygun olmayabilirler.

-Sakal ve bıyıklarınız sert, zor taranıyor ise saç kremlerinden veya kolay tarama spreylerinden yararlanabilirsiniz.

-Saçlarınızda olduğu gibi sakal ve bıyıklarınızda da kepeklenme görülebilir, kepeğe karşı kullanılan şampuanlar işe yaramaktadır.

-Sakal ve bıyıklarınıza saf zeytinyağı, argan yağı, badem yağı benzeri yağlar sürebilirsiniz. Sakal ve bıyıklarınızı canlandıracak olan bu yağlar şekle girmelerine de yardımcı olacaklardır.

-Mümkün oldukça sakal ve bıyığınızı taramalısınız.

-Bıyık ve sakallarını dağınık ve şekilsiz gösteren fazla uzayan kılları kesin.

-Uygulanan doğal yöntemlerden biriside sarımsaktır. Temiz cildinize sarımsağı yarıdan keserek sürün. 20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.