Baş Dönmesi (Vertigo)

tarafından
44

Aşırı yorgunluk, terleme, baygınlık hissi, bulantı yan etkileriyle kendini gösteren baş dönmesinde (vertigo), kişi gerçekte var olmayan hareketleri hisseder. Örneğin ayaklarının altından yerin kayması, çevresinin hareket etmesi, bir yöne doğru vücudun kayması hissi gibi. Kişinin hissettiği dengesizlik durumu çevresine uyum sağlıyamama durumu olarak tanımlanabilir. Baş dönmesi ve dengesizlik hali yaşam kalitesini oldukça düşürebilen bir hastalıktır. Daha çok orta ve ileri yaş hastalığı olarak tanımlayabileceğimiz başdönmesi (vertigo), hastane acil başvurularının yarısına yakınıı oluşturmaktadır.

Başdönmesi (vertigo) başlangıcında kişiler ilk önce kulak – burun – boğaz bölümüne muayene olmalıdırlar, ardından nöroloji, göz, kardiyoloji ve psikiyatri servisleri de hastayı izleyebilirler.

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

-Viral Enfeksiyonlar: Üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında geride bıraktığı kulak ve denge sinirini etkileyen virüser baş dönmesi nedenlerinden sayılabilir.

-Travmalar: Hastanın kafa bölgesine almış olduğu büyük darbe ve çarpmalar sonucu oluşan kırık veya kulak kristallerinde oynama sonucu baş dönmesi (vertigo) oluşumu özlenmektedir.

-Dahili Hastalıklar: Şeker hastalığı, tiroit, kalp yetmezliği, kalp krizi, kansızlık, yüksek tansiyon, damar sertliği gibi hastalıklar baş dönmesine sebep olmaktadır.

-Nörolojik Hastalıklar: MS, parkinson, beyin tümörleri, migren gibi sinir sistemini etkileyen nörolojik hastalıklarda baş dönmesi gözlenmektedir.

-Göz Bozuklukları: Göz hastalıkları sonucu da baş dönmesi oluşabilmektedir. Göz bozukluklarında da

-Psikolojik Nedenler: Stres, depresyon, huzursuzluk, panik atak baş dömesinin psikolojik nedenleri arasında sayılmaktadır.

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesinde en önemli şey baş dönmesinin nedenini belirleyebilmek ve bu nedeni ortan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanmaktır. Ama sebebi belirlenemeyen baş dönmelerie de rastlanmaktadır. Kulak kristallerinin oynaması sonucu oluan baş dönmesinde, bazı hareketlerle uzman tarafından kristaller yerlerine yerleştirilebiliyor.

Ayrıca hastanın stres,düzensiz hayat, sigara ve alkol tüketimi, aşırı tuz tüketiminden uzak durması, dengeli beslenme ve egzersiz yaptığı, yeteri kadar uyuduğu bir hayatı seçmeleri gerekir. Baş dönmesi sebebi çoğunlukla psikolojik de olabiliyor. Baş dönmesinde etkili ilaç kullanımı hastanın rahatsızlığının ata yaptığı dönemleri atlatabilmesi için ilk önerilen yöntemler arasında gelmektedir. Özellikle belirli bir nedene bağlı olmayan, bir hastalık tanısı konulamayan hastalıklarda. Kişinin hayat kalitesini ciddi ölçülerde düşüren baş dönmesinde (vertigo) vakit geçirmeden bir uzmana başvurulmalı tanı ve tedavi süreci izlenilmelidir.