Balık Yemek

tarafından
265

Beslenme uzmanlarının en az haftada iki gün tüketmemizi söyledikleri balık, içeriğindeki yüksek vitamin ve mineraller, yüksek protein ile sağlık açısından oldukça faydalıdır. Balığı en sağlıklı şekliyle buharda pişirerek tüketebiliriz. Kızartma ya da ızgara çok sağlıklı değildir. Balığı soslamadan saf haliyle pişirmek yararlıdır. Balığın üzerine belkide sadece lezzet açısından sıkmış olduğumuz limon aslında, içerdiği antioksidanlar ve C vitamini ile Omega 3’ü vücudumuzda aktivite etmektedir. Balık iyot, demir ve çinko mineralleri açısından oldukça zengindir. Tükettiğimiz balığın taze olmasına dikkat etmeliyiz. Taze balığın solungaçları kırmızı olur, balığın gözleri parlak ve dışa doğru olur, balığa parmağınızla bastırdığınızda içeri doğru çökmez, balığı kuyruğu havaya gelecek şekilde dik tuttuğunuzda kuyruğu aşağıya düşmez.

Balığın Faydaları

-Özellikle hamilelerde yağlı balıkların içerdiği Omega 3 tüketimi, bebeklerin beyin ve göz gelişiminde oldukça etkilidir. Bu yüzden hamile ve emziren annelere balık tüketmeleri önerilmektedir.

-Haftada düzenli olarak 2 kez balık tüketmek kalp krizi ve inme riskini oldukça azaltmaktadır. Balık tüketiminde somon gibi Omega 3 açısından zengin balıkları tüketmek daha yararlı olacaktır. Ayrıca Omega 3 kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. Kalp krizi gelişme riskini de azaltır.

-Balık hafızayı güçlendirerek unutkanlığı önler. Yaşla birlikte gelen hafıza zayıflığı ve alzheimer ile savaşır.

-Balık protein içeriği sayesinde tok olmamızı sağlar, diyetlerde bu sebepten önerilir.

-Balık yine Omega 3 içeriği ile beyin ve sinir sistemimizi güçlendirir.

-Balık bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bağışıklık hastalıklarına iyi gelir.

-Balık tüketimi şeker hastalığı riskini azaltır, şeker hastalarının sağlıklı beslenmelerini sağlar.

-Balık içeriğindeki Omega 3, depresyona iyi gelir. Depresyon nedeniyle kullanılan ilaçların etkisini güçlendirir.

-Balık D vitamini yönünden oldukça zengindir, bu sayede bir porsiyon tükettiğimiz yağlı balık günlük vitamin ihtiyacımızı karşılamaktadır. D vitamini uyku bozukluklarına karşı iyi geldiği için, balık tüketimi uykusuzluğu da gidermektedir.

-Balık içerdiği Omega 3 ile göz hastalıklarına karşı koruyucu olmaktadır, özellikle yaşlanmayla oluşan rahatsızlıkları önlemeye yardımcıdır.

-Balık hücrelerimizin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Cildimizi canlı ve güzel gösterir.

-Eklem romatizması ve diğer eklem hastalıklarında ağrıları azaltır.