Ayak Bakımı

tarafından
423

Tüm gün vücudumuzu taşıyan ayaklarımız ihmal ettiğimiz uzuvlarımızdandır. Özellikle kış aylarında ayakkabı içinde kapalı kaldığından, ayak bakımını ihmal ederiz. Her mevsim düzenli ve kolay bakımlarla sağlıklı ve güzel görünümlü ayaklara kavuşabiliriz. Ayaklarımızı nemli tutarak çatlaklardan, doğru tırnak kesimi ile batıklardan, doğru ayakkabı seçimi ile nasır ve kemiklerde şekil bozukluklarından kurtulabiliriz.

Ayak Bakımı Önerileri

-Ayak sağlığını korumada öncelikle ayakkabı seçimi çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı, ayak ölçülerimize uygun ayakkabılar tercih edilmelidir. Dar ayakkabılar alarak kullandıkça açılacağı düşüncesi yanlış bir davranıştır.

-Ayaklarımızda düz tabanlık, içe basma benzeri sorunlar var ise uzman tavsiyesiyle özel tabanlıklar kullanmamız faydalı olacaktır. Yanlış basışlarda vücut ağırlığımız tek bir bölgeye basınç uygulayarak o bölgenin sertleşmesi ve nasırlaşmasına neden olabilir.

-Ayaklarda tırnaklarda çok önemlidir. Çoğu insan tırnak batması sorunu yaşar. Tırnaklarımızı düz bir biçimde kesmeli, tırnak etlerimizi kesmek yerine itici bir çubuk yardımıyla geriye doğru itmeliyiz. Ayak tırnaklarımızı çok uzun kullanmamalıyız.

-Ayaklarımızı her gün sabun veya duş jeliyle yıkamalı ve iyice kurulamalıyız.

-Ayaklarımızı nemlendirmekte çok önemlidir. Özellikle gece yatarken nemlendirici uygulayacağınız ayaklarınıza çorap giyerek yattığınızda, sabah kalktığınızda yumuşacık ayaklarla uyanacaksınız.

-Ponza taşı kullanımı da ayaklarımızdan ölü derilerin atılmasını sağlayacaktır. Düzenli kullanımda ayaklarımızın yumuşak kalmasını sağlayacaktır.

-Ayak masajı uygulamasıda kan dolaşımımızı arttırarak ayaklarımızı rahatlatacaktır.

-Ayaklarımızın temizliğine, çorap değişimine de önem vermeliyiz. Pamuklu çoraplar ve hava alan ayakkabılar ayaklarımızın terlememesini sağlayacaktır.

-Her gün aynı ayakkabıyı giymemeli, ayakkabılarımızı da temizleyerek havalandırmalıyız.

-Ayak kokusuna karşı alüminyum içerikli kremler kullanabiliriz.

-Sürekli oje kullanımı ayak tırnaklarımızın sararmasına neden olacaktır. En azından kış aylarında oje kullanmamaya çalışmalı, tırnaklarımızı havalandırmalıyız. Oje kullandığımız zamanlarda da en azından haftada iki kez oje kullanımına ara vermeliyiz.

Bitkisel Ayak Bakım Maskeleri

Avokado Muz Ayak Maskesi, ayaklarınızı nemlendirerek pürüzsüz hale getirecektir. 1 adet olgun muzu yarım avokado ile ezerek karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımımızı ayaklarımızın her yerine yayarak 20 dakika kadar bekletiyoruz. Ilık su ile duruluyoruz. Bu uygulamayı ayaklarınız ve özellikle topuklarınız yumuşayana kadar sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Limon ve Vazelin Maskesi, özellikle topuk çatlaklarında çok etkilidir. 1 tatlı kaşığı vazelini 5-6 damla limon suyuyla karıştırarak ayaklarımıza ve topuklarımıza uyguluyoruz. Pamuklu ya da havlu bir çorap giyerek gece boyunca ayaklarımızda kalmasını sağlarsak daha etkili olacaktır. Çatlak görünümü kaybolana kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca çatlayan topuklar için bitkisel yağlardan yararlanabiliriz. Örneğin hindistan cevizi yağı, susam yağı, badem yağı. Bu yağları da geceden uygulayarak çorap giyip yattığımızda etkisini kısa zamanda göreceğiz.