Astımın Bitkisel Tedavisi

tarafından
176

Bronşların daralması, bronş zarının şişmesi, yapışkan balgam gibi sıvıların hava yolunu tıkaması gibi nedenlerle oluşan solunum yolu hastalığına astım diyoruz.

Astıma neden olan sebep kesin olarak belli olmamakla birlikte, doğuştan soluk borularında hassasiyet ve duyarlılık olan kişilerde ve zatüre vb. ağır solunum yolunu ilgilendiren hastalıklar geçiren kişilerde astımın görülme oranı fazladır.

Astım Belirtileri

-En temel belirtisi hışırtı şeklinde göğüsten gelen sestir. Bu ses hava yolunda ki daralma sonucu nefes verirken çıkar.

-Göğüste ağrı.

-Göğüste daralma hissi.

-Uzun süren ve uykudan uyandıran öksürük.

-Konuşma zorluğu.

-Tırnaklarda ve dudakta morarma.

-Nabzın hızlı atması, kalpte çarpıntı hissi.

-Yürümede zorlanma.

Astımı Tetikleyen Faktörler

-Ev tozu. Evin sık sık temizliğinin yapılması gereklidir. Temizlik yaparken astım hastaları maske kullanmalıdır. Yatak nevresimleri haftada iki kez değiştirilmelidir. Nevresimler en az 50 derece suda yıkanmalıdır. Evde çok fazla halı kullanılmaması gerekir.

-Küf. Evde küflü bölgeler varsa mutlaka tamiratı yapılmalı, küflü eşyalar atılmalıdır. Evin sık sık havalandırılması faydalı olacaktır.

-Polenler. Polenlerin ortaya çıktığı bahar ayında çok fazla açık havada zaman geçirilmemelidir. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde mümkün olduğunca cam ve kapılar kapalı tutulmalıdır. Bu dönem süresince alerji ilaçlarından destek alınabilir.

-Kuş, kedi, köpek vb. ev içinde beslenen tüylü hayvanlar.

-Hamam böcekleri.

-Sigara dumanı, odun kömür dumanı. Hamile ve sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan kadınların çocuklarında astımın gelişme olasılığı çok yüksektir. Astım hastalarının sigara dumanını solumaları halinde, astım krizleri artacaktır.

-Parfüm, saç spreyi, oda spreyi.

-Boya kokuları.

-Rutubet.

-Egzersiz. Soğuk ve kuru havalarda, kirli ve sisli havalarda egzersiz yapılmasından kaçınılmalıdır. İlaç kullanıyorsanız egzersiz öncesinde alınması tavsiye edilir.

-Grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları. Her yıl mutlaka grip aşısı olunması tavsiye edilir. Sinüzit hastalığı en sık görülen hastalıktır astımlı kişilerde önlemi alınmalıdır.

-Hava şartlarında değişiklikler.

-Psikolojik faktörler. Doktorunuz gerekli görür ise psikolojik destek alabilirsiniz. Meditasyon gibi rahatlatıcı nefes tekniklerini öğrenmeniz yararlı olacaktır.

***Astım Bitkisel Tedavi***

Bamya Tohumu Bitkisel Kür

Malzemeler

-1,5 yemek kaşığı bamya tohumu

-1,5 yemek kaşığı süzme bal

-1 yemek kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Bamya tohumunu aktarda iyice çektirin. Bamya tohumunuzun ilaçsız olmasına özen gösterin. Çektirdiğiniz tohum elekten geçebilir halde olmalıdır. Tohum tozunuzu bal ve zeytinyağıyla iyice karıştırarak macun kıvamına getirin. Kahvaltıdan önce aç karnına 1 çay kaşığı olarak tüketiyoruz. En az 3 en fazla 5 gün olarak art arda tekrarlamamız faydalı olacaktır. İhtiyaç duyduğumuz sıklıkta yineleyebiliriz.

Keçi Boynuzu Kürü

Malzemeler

-7-8 adet koyu renk keçi boynuzu

-500 ml klorsuz içme suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

7-8 adet keçi boynuzunu iyice yıkadıktan sonra yarım litre su içerisinde kırarak küçük parçalar halinde atıyoruz. Yaklaşık 6-7 dakika kadar haşladığımız keçiboynuzlarını ılımaya yakın süzerek, elde ettiğimiz keçi boynuzu suyunu kapaklı bir cam kavanoza alıyoruz. Yarım litre olarak hazırladığımız keçi boynuzu suyunu 3 gün buzdolabında muhafaza edebiliriz. Kahvaltı ederken 1 çay bardağı, akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı tüketmemiz yeterli olacaktır. Keçi boynuzu kürünü 15 gün aralıksız uygulamaya devam etiğinizde yararlarını göreceksiniz.