Aşırı Terleme (Hiperhidroz)

tarafından
38

Vücudumuzun ısı kontrolünü sağlamak için meydana gelen fizyolojik olaya terleme denilir. Terleme; sıcaklık, heyecan, korku, sportif aktiviteler vb. durumlarda artış veya değişkenlik gösterebilir. Bunların haricinde normal durumlarda yaşanan terleme, aşırı terleme bir diğer adıyla hiperhidroz olarak adlandırılır. Terleme koltuk altı, avuç içi, baş boyun bölgesi, ayaklarda görülebilir.

Aşırı Terleme Belirtileri

-Aşırı terlemenin sürekli belirli aralıklarla kendini göstermesi

-Aşırı terlemenin kişinin hayat kalitesini bozması

-Genç yaşlarda meydana gelmesi

-Ailede aşırı terlemeye yatkınlık olması

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Nedenleri

-Hormonal rahatsızlıklar

-Hipertiroit yani tiroit bezinin normalden fazla çalışması

-Menopoz

-Fazla kilo ve sağlıksız beslenme

-Aşırı alkol tüketimi

-Baharatlı gıdalar

-Fazla kafein tüketimi

-Akciğer hastalıkları

-Tüberküloz

-C ve D vitamini eksiklikleri

-Diyabet

-Hipoglisemi

-Enfeksiyonlar ve buna bağlı ateş

-Kalp hastalıkları

-Bazı kanserler

-Antidepresan, ateş düşürücü vb. ilaç kullanımı

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi

Aşırı terleme uzun süre devam ediyor, beraberinde ateş, hızlı nabız, nefes darlığı, kilo kaybı ve çarpıntı gibi rahatsızlıklarıda getiriyorsa hemen doktora başvurmak gerekir. Aşırı terlemede tedaviye geçilmeden önce, aşırı terlemenin nedeni araştırılmalıdır. Bir hastalığa bağlı gerçekleşen terleme ise öncelikle hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır. Aşırı terlemede antiperspirantlar terlemeyi kontrol altına almaya yardımcı olur. Septamik blokan denilen bazı ilaç grupları aşırı terlemeyi azaltabilir fakat göz ve ağız kuruluğu gii yan etkilere neden olablmektedirler. Botoks ile de terleme azalılmaya çalışılmaktadır. Botoks ter bezlerini etkileyen sinirleri bloke ederek birkaç ay terlemeyi engeller. Botoks uygulaması koltuk altı, el ve ayaklar için uygulanabilmektedir. Aşırı terleme sadece koltuk altında ise ter bezi çıkarılabilir. Bir diğer yöntemde endoskopik torasik sempatektomi yöntemidir. Daha çok el ve yüz terlemesinde etkilidir. Bu yöntemle aşırı terlemeye sebep olan sinirlerin kökleri ameliyat ile alınır. Koltuk altına yapılan uygulamanın ardından terleme bu sefer de kasık bölgesinde artar.

El, ayak, koltuk altı, yüz bölgesi gibi yerlerde görülen aşırı terleme oluşturduğu ıslak görünüm hatta giysilerden belli olan görüntü ile kişilerin gerek iş gerekse sosyal hayatlarında olumsuz etkilenmelerine neden olmaktadır.