Aralıklı Oruç

tarafından
525

Günümüzde çok konuşulan aslında bazı insanların bilinçli ya da bilinçsiz olarak uyguladıkları trend beslenme ve diyet yöntemi aralıklı oruç yani intermittent fasting. Nedir peki bu aralıklı oruç? İlk olarak Dr. Michael Mosley’in yayınlamış olduğu “The Fast Diet Book” kitabında sözünü etmiş olduğu zamana bağlı yemek yeme alışkanlığı olarak tanımlanabilir. Bu yeme biçiminde belirli saatler kalorisiz içecekler dışında hiçbir şey yenmemektedir. Uzun süreli açlığın vücudumuza zararları olduğu söylenmekle birlikte, bu açlığın diyabet, bunama, kalp hastalıkları ve özellikle de kansere yakalanma riskini gerilettiği hatta önlediği kanıtlanmıştır. Uzun süreli açlıkta açlık hormonu seviyemiz normalleştiği gibi, kilo verme ve anti – aging etkileri de görülmektedir. Aralıklı oruçta amaç, kilo verirken yağdan vermek, kas kaybı yaşamamak ve şeker depolarını tüketerek sağlıklı beslenmektir. Vücudumuz şekeri glikojen olarak kendinde depolar, İşte bu glikojenler 8 ile 12 saat arasında yakılmaya başlar. Sık yemek yiyenler vücutlarına glikojen alımını sürdürecekleri için vücut yağ yakamayacak hatta bunu unutacaktır. Aralıklı oruç (IF) bu yağ yakımını sağlayarak, kişinin istediği kiloya ulaşmasını sağlar.

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting IF) Nasıl Uygulanır?

Bu süreç açlık ve tokluk olmak üzere 2 bölümden oluşur. Diyetin popüler olarak uygulanan 3 şekli vardır.

-24 Saat Açlık: Bu yöntemde tek öğün besleniyorsunuz, çay, bitki çayı, sade kahve gibi kalorisiz içecekleri tüketebilirsiniz. Bugün saat 18.00’de en son yediyseniz, ertesi gün saat 18.00’e kadar hiçbir şey yemiyorsunuz.

-5 Gün 2 Gün Yöntemi (5:2): IF’in bu metodunda 5 gün boyunca kişinin harcadığı kadar kalori alması gerekmektedir. Diğer 2 günde kadınlar 500, erkekler 600 kalori almalıdır.

-16 – 8 Aralıklı Beslenme: Bu kısımda 18 saat aç almak 6 saat beslenmek esastır.

Aralıklı oruçta beslenme yapılan saatlerde, kalorili ve hazır gıdalar yerine, protein ağırlıklı (yumurta, tavuk, balık, zeytinyağlı sebzeler, badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler) yiyecekler ve sebzeler tüketilmelidir. Açlık zamanlarında şekersiz bitki çayları, çay, sade kahve tüketimi serbesttir. Mutlaka bol miktarda su tüketilmelidir. Bu sürecin en az 8 hafta devamında rahatlıkla kilo verdiğinizi göreceksiniz, bu kiloları özellikle yağdan vereceğiniz için bedeninizde verdiğinizden daha fazla bir incelme izlenecektir. Aralıklı oruçta açlık sürenizi yavaş yavaş arttırarak giderseniz vücuduzun alışmasını sağlarsınız. Bu yöntemi; hamileler, emzirenler, çocuklar, ameliyat geçirmiş kişiler, diyabet hastaları uygulamamalıdır. Aşırı zorlanma veya bedeninizde farklılıklar hissederseniz doktorunuza başvurmanızı ve normal beslenme düzeninize dönmenizi öneririz.