Anoreksiya Nervoza

tarafından
165

Normal vücut ağırlığının çok altında sağlığa zarar verecek derecede düşük kiloya sahip olunan, psikolojik bir hastalıktır anoreksiya nervoza. Daha çok ergenlik dönemindeki gençlerde görülen bu hastalıkta, kişiler kendilerini sürekli kilolu olarak görür ve hissederler. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalıkta kişiler sürekli kilo vermek ister, bunu bir takıntı haline getirirler. Kilo almak bir korku haline gelir ve kişi yemek yemeyi istemez. Bu kişiler çeşitli diyet yöntemlerine, ilaçlarına yönelirler. Bir kısmı yemeklerinin ardından yediklerini kusarak çıkarırlar. Zamanla midelerinde yiyecek tutamaz hale gelirler. Anoreksiya nedeniyle ölümler oluşabilmektedir. Anoreksiya nervoza tanısı uzman hekimlerce konulur. Hastalığa neden olan başka sağlık sorunları varsa bunlar belirlenmeye ve çözülmeye çalışılır.

Anoreksiya Nervoza Nedenleri

-Belirli bir nedeni olmayan anoreksiya nervozada, sık rastlanan sebep gençlerin ergenlik döneminde kendilerini çirkin bulmaları, kilolu hissetmeleridir.

-Kişilik özelliklerine bağlı gelişebilmektedir. Daha çok mükemmeliyetçi, hırslı ve duyarlı kişilerde görülebilir.

-Genetik olarak aktarılan bir hastalık olmamakla birlikte, ailede yaşanmış olması yatkınlık nedeni olarak söylenebilmektedir.

-Anoreksiya nervoza psikolojik rahatsızlıklarda kendini sıkça göstermektedir. Depresif, obsesif kişilik bozukluğu olanlarda, aileyle bağları zayıf, geçmişinde cinsel istismar yaşamış kişilerde görülme oranı yüksektir.  

-Çocuk döneminde yanlış beslenme alışkanlıkları edinmiş olmakta nedenler arasında gösterilebilir.

-Bazı çevresel faktörler nedeniyle de anoreksiya nervoza görülebilmektedir. Örneğin bazı iş yaşantılarında kilo düşüklüğü önemli olmaktadır. Mankenler, sahne sanatı yapanlar, dansçılar, jokeyler gibi meslek grupları kilolarını düşük tutmak isterken zamanla iştahlarını tamamen kaybederek yemek yiyemez hale gelebilirler.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri

-Yüksek miktarda kilo kaybı.

-Kişinin yemek saatlerinde türlü sebeplerle yemeklerden kaçması.

-Hastalar başkalarının yanında yemek yemek istemezler.

-Sürekli tartılarak kilosunu takip etmek.

-Bol kıyafetler giymek.

-Çeşitli sağlıksız diyet ürünlerini kullanmak.

-Yediklerini çıkartmak.

-Tuvalette uzun zaman kalmak.

-Çok fazla egzersiz yapmak.

-Mide ağrı ve spazmları.

-Kabızlık.

-Düşük tansiyon.

-Depresyon, opsesyon, yoğun kaygı.

-Regli düzensizlikleri.

-Aşırı üşüme.

-Nabız düşüklüğü.

-Kansızlık.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi

Anoreksiya nevrozanın tedavisi bölümlerinde uzman psikatrist, psikolog, diyetisyen, endokrinolji uzmanı ve fizyoterapistlerden oluşan bir grup halinde yapılır. Hasta olan kişiye öncelikle kilosunun sağlıklı bir insan kilosunda olmadığı kabul ettirilmelidir. Bu süreçte aile desteği çok önemlidir. Hasta ikna olduktan sonra, kan değerlerine göre sağlıklı bir beslenme programına geçilmeli ve kontrollü olarak devam edilmelidir. Bu sırada hastanın hastanede yatarak tedavi olması daha faydalı olacaktır. Hasta sağlıklı kiloya ulaşsa bile düzenli olarak kontrol edilerek hastalığın tekrarlanması önlenmelidir.