Ananasın Faydaları

tarafından
236

Ananas; tropikal, sıcak ve nemli iklimlerde kendiliğinden yetişen tropikal bir meyvedir. Büyüme esnasında bol suya ihtiyaç duyar. İlk keşfi 1500’li yıllarda olmuştur. Ananas yetiştirilen ve üretilen ülkeler arasında; Brezilya, Tayland, Filipinler, Endonezya, Hindistan, Çin, Meksika, Tayvan sayılabilir. Ülkemizde Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Ananas seçilirken geniş gövdeli olmasına dikkat edilir, yaprakları kolayca kopuyorsa olgunlaşmış demektir. Oda sıcaklığında soyulmadan muhafaza edilir, soyulmuşu ise buzdolabında saklanmalıdır. Ananasın içeriğinde yer alan besin değerleri ve vitaminler; manganez, kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko, demir, fosfor, lif, protein, şeker, enerji, bakır, folat, sodyum, C vitamini, A vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini ve B9 vitaminidir.

Ananasın Faydaları

-Sindirim sistemini destekler,kio vermeye yardımcıdır: Ananasın içeriğinde bol miktarda bulunan bromelain, vücudumuza aldığımız besinlerden alınan proteinlerin sindirilmesini sağlayan bir enzimdir. Bu enzim sindirim sistemine zararlı iltihaplanmaya yol açan hücreleri yok etmektedir. Bromelain vücutta su tutulmasına bağlı olarak gelişen şişliklerin inmesinde yardımcıdır. Bu enzim sindirim sistemini desteklemenin yanında, yağların vücutta yakılmasını hızlandırmakta ve yağların birikimini engelleyerek kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

-Güçlü bir antioksidandır: İçeriğinde bulunan C vitamini ile güçlü bir antioksidan özellik göstermektedir. C vitamini, hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda damar tıkanıklığı, şeker hastalığı nedenli kalp rahatsızlığı, solunum ve birçok hastalığın oluşumuna engel olmaktadır. Antioksidan özelliği ile ananas cilt ve vücut yenilenmesinde de etkilidir.

-Diş eti sağlığını korur: Diş etlerimiz yetersiz ve sağlıksız beslendiğimizde ve vücut direncimiz düştüğünde bunlardan ilk etkilenenlerdir. Vitamin eksikliğinde özellikle C vitamini, ağız içerisinde bakteri oluşumu başlamaktadır. Bunun sonucu oluşan iltihaplanma giderilmesi ve diş eti sağlığı ananas tüketimiyle korunur.

-Kemik sağlığını korur: Ananas içeriğindeki çinko, kalsiyum ve bakır ile, kemik yapısının korunması ve güçlenmesini sağlar. Özellikle kemik erimesi yaşayan bireylerin bol miktarda tüketmeleri tavsiye edilir. Kemik dokusunda oluşan boşlukların kapatılmasını sağlar.

-Kansere karşı korur: Ananas antioksidan içeriği ve bromelain ile kanser hücrelerinin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Konuyla ilgili araştırmalar sürdürülmektedir.

-Göz sağlığını korur: Ananas içeriğinde bulunana A, D ve C vitaminleri ile göz sağlığını korumasının yanı sıra, özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve görme kayıplarına kadar gidebilen makula dejenerasyonu (sarı nokta) hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Ananas yukarıda saydığımız faydalarının yanı sıra; lif içeriği ile kabızlığı önler, tansiyonu dengede tutar, içeriğindeki C vitamini ile cilde esneklik verir, saç sağlığını korur, metabolizmayı hızlandırır, tiroide karşı korur, mide reflüsü ve ekşimesine iyi gelir, beyin sağlığını korur, sinir sistemimizi güçlendirir.